İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 OCAK 2010

AB’DEN HAİTİ’YE YARDIM

Avrupa Komisyonu,  12 Ocak’ta meydana gelen 7 şiddetindeki deprem sonrası Haiti’ye acil yardım kapsamında 3 milyon Avro bağışladığını açıkladı. AB’nin bölgeye yapacağı çadır ve ilaç yardımı koordinasyonunun Avrupa Komisyonu İnsani Yardım Ofisi (ECHO) tarafından sağlanacağı belirtildi.

Komisyon; arama - kurtarma ekiplerinin dağılımı, su arıtma istasyonları, gelişmiş sağlık hizmetleri ve mobil hastaneler için Avrupa Komisyonu Kriz Yönetim Merkezi ile AB-27’nin sivil savunma yetkililerini harekete geçirdi. Üye ülkelerin yardım konusundaki katkılarına ilişkin olarak ise, Fransa bölgeye iki adet kurtarma uçağı tahsis edeceğini, Hollanda ve Almanya ise yaklaşık 2 milyon Avro yardım paketi ulaştıracaklarını açıkladı. İngiltere uzman yardımında bulunacağını; İtalyan yetkililer ise sivil savunma servisinden bir grup uzmanın bölgeye sevk edileceğini ifade etti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton başkanlığında, dışişleri bakanları seviyesinde gerçekleştirilen toplantı sonrası yapılan açıklamada Komisyon’un, BM’den gelecek yardım çağrılarına açık olduğu vurgulandı. Ashton, Haiti’de yaşanan felaket sonrası uzun vadede çok daha fazla yardıma ihtiyaç olduğunu, bu konuyu görüşmek için 20 Ocak’ta ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya geleceklerini söyledi.           

İnsani yardım konusunda Komisyon’un yapmış olduğu çağrıyı olumlu karşılayan Konsey, acil ihtiyaçların belirlenmesi için bir uzman grubunun gönderileceğini ve başlangıç olarak
30 milyon Avro yardım yapılacağını açıkladı. Bu doğrultuda Üye Devletlerin uzun vadede gerçekleştirmeyi taahhüt ettiği yardım miktarı yaklaşık 92 milyon Avro olarak belirlendi.