İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 OCAK 2010

AVRUPA MERKEZ BANKASI VE AVRUPA KOMİSYONU, ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERİN DENETLENMESİNE YÖNELİK PROGRAMA İMZA ATTI

19 Ocak 2010 tarihinde Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Avrupa Komisyonu, aday ve potansiyel aday ülkelerin denetlenmesi için teknik destek mekanizması oluşturan bir anlaşmaya imza attı. Amacı Türkiye ve Batı Balkanların önlem amaçlı makro ve mikro denetiminin güçlendirilmesi olan program iki yıl sürecek. Programın 2,65 milyon Avro’luk bütçesi de Avrupa Birliği tarafından karşılanacak.

Programın tanımına göre, AMB ve Avro alanındaki ulusal merkez bankaları, Hırvatistan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Türkiye, Sırbistan ve Kosova’ya fayda sağlayacak teknik destek verecek. Avrupa Merkez Bankası’nın yanı sıra, Basel Bankacılık Denetim Komitesi, Avrupa Bankacılık Denetçileri Komitesi (CEBS), Finansal Uzmanlık Merkezi (CEF), Avrupa Bankacılık Federasyonu, Avrupa Parlamentosu, Finansal İstikrarlılık Merkezi, Uluslararası Para Fonu, Birleşik Viyana Enstitüsü ve Dünya Bankası da programa ortak olacak.

2010 yılı içerisinde, AMB, 14 Avro alanı Merkez Bankası ve yukarıda bahsi geçen kuruluşlar, 150 ana denetçi kuruluşa yönelik bölgesel bir eğitim düzenleyecek. Yılsonunda AMB, eğitim sürecinin de sona ermesiyle birlikte bazı ulusal kriterler belirleyecek. 2011 yılında ise yerel kurumların ev sahipliğinde bölgesel nitelikli simülasyonlar yapılacak.