İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 OCAK 2010

UKRAYNA’DA SEÇİMLER İKİNCİ TURA KALDI

17 Ocak’ta yapılan Ukrayna Devlet Başkanı seçimlerinin ilk turunda, beklenildiği üzere, hiçbir taraf yüzde 50 çoğunluğu sağlayamadığı için Başkanın belirlenmesi 7 Şubat’ta gerçekleştirilecek ikinci tura kaldı. Elde edilen ilk sonuçlara göre, beş yıl önceki seçimlerde Yuşçenko’nun rakibi olan ve Rusya’ya karşı olumlu tavırlarıyla tanınan, eski başbakanlardan, ana muhalefet lideri Viktor Yanukoviç, oyların yüzde 35’ini alarak ilk turun galibi oldu. Son Başbakan Timoşenko, yüzde 25’lik oy oranıyla ikinci sıradaki yerini alırken, şimdiki Devlet Başkanı Yuşçenko ise yüzde 5’lik oy oranıyla üçüncü sırada kaldı.

Beş yıl önce Ukrayna devlet başkanlığı seçimlerine yolsuzluk karıştığı iddiasıyla ‘Turuncu Devrim’ olarak bilinen halk hareketi ortaya çıkmış ve yeniden gerçekleştirilen seçimlerde, Rusya’ya uzak, Batı’ya yakın duruşuyla bilinen şimdiki devlet başkanı Yuşçenko zafer kazanmıştı.

7 Şubat’ta gerçekleştirilecek ikinci tur seçimlerde ilk turda en çok oyu alan iki aday – Yanukoviç ve Timoşenko- yarışacak. Ülkedeki genel kanı seçimleri Yanukoviç’in kazanacağı yönünde. Bunda, beş yıl önce Yanukoviç’e karşı güç birliği oluşturmuş, şimdiki Devlet Başkanı Yuşçenko ile Başbakan Timoşenko’nun başını çektiği Batı yanlısı “turuncu kesim”in bölünmüşlüğü ve seçimlerde oyların %12’sini alan Tigipko’nun ikinci turda Yanukoviç’i destekleme ihtimalinin ağır basması etkili oluyor. En yakın rakibinin 10 puan önünde yer alan Yanukoviç, Rusya ile iyi ilişkiler kurmak istediğini, bununla birlikte Avrupa Birliği ile ilişkileri kesmeyi öngörmediğini belirtiyor. Yanukoviç, NATO’ya katılım konusundaki isteksiz tavırlarıyla tanınıyor ve Ukrayna halkının politikada değişiklik talep ettiğini savunuyor.