İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 OCAK 2010

LİTVANYALI 806 İNŞAAT İŞÇİSİ AB KÜRESELLEŞME FONU`NDAN YARDIM ALACAK

Avrupa Komisyonu 18 Ocak 2010 tarihinde, küresel ekonomik kriz nedeniyle işini kaybeden  806  Litvanyalı inşaat işçisine AB Küreselleşme Fonu çerçevesinde yardım yapılmasına karar verdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu’nun Sosyal İşler ve İstihdamdan Sorumlu Üyesi Vladimir Spidla, işini kaybeden AB vatandaşlarının AB Küreselleşme Fonu'na yaptığı başvurulardan memnuniyet duyduğunu belirtti. Olumlu sonuçlanan başvurular dâhilinde alınan tedbirlerin, işini kaybeden işçilerin yeniden işgücü piyasasına girmesinde yardımcı olacağına inandığını kaydeden Spidla, özellikle inşaat sektörünün küresel ekonomik krizden çok fazla etkilendiğini, dolayısıyla bu sektörde ciddi iş kayıplarının yaşandığını sözlerine ekledi.

AB Küreselleşme Fonu'ndan Litvanyalı inşaat sektörü işçilerine verilecek destek paketi 1.721.374 Avro büyüklüğünde olacak. Söz konusu yardım, işini kaybeden işçilerin işgücü piyasasına yeniden dönüşlerini sağlamak amacıyla kullanılacak.

Litvanya'da inşaat sektörü 2009 yılının birinci ve ikinci çeyreğinde ciddi darbe almıştı. İnşaat sektöründeki faaliyetler, 2008 yılındaki değerlere kıyasla, ilk çeyrekte yüzde 42,81 ve ikinci çeyrekte de yüzde 48,04 oranında azaldı. Söz konusu düşüş, AB çapında işsizlik rakamının en yüksek olduğu Litvanya'da, 2008 yılında inşat sektöründe çalışan işçilerin neredeyse yüzde 10'unun işini kaybetmesi ile sonuçlanmıştı. 

 

Hatırlanacağı üzere AB Küreselleşme Fonu, Avrupalı firmaların kısmen ya da tamamen tasfiyesi ve binlerce çalışanını işten çıkarmasıyla devreye giriyor. Bununla amaç, işyerini kaybedenlere, karmaşık bürokratik uygulamalara başvurmadan AB bütçesinden destek sağlamak. AB Küreselleşme Fonu kapsamında yapılan yardımın iki önkoşulu var. Söz konusu fon ancak, kapanma kararı almış Avrupalı işletmelerin işten çıkardığı personel sayısı binleri buluyorsa ve tasfiye kararı küresel gelişmeler sonucunda alındıysa veriliyor. 2007 yılı Ocak ayında uygulamaya geçen AB Küreselleşme Fonu'na şimdiye kadar 42 başvuru yapıldı. Kabul edilen başvurulara ödenen toplam miktar ise 240 milyon Avro civarında ve toplam 42.000 işçiyi kapsıyor. Şimdiye kadar gelen başvurular genelde otomotiv (Fransa, İspanya, Portekiz, Avusturya, Almanya ve İsveç), tekstil (İtalya, Malta, Litvanya, Portekiz, İspanya ve Belçika) ve telekomünikasyon sektöründen (Finlandiya ve Almanya).