İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 OCAK 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Ocak ayının üçüncü haftasında da hem Türkiye’ye, hem de Türkiye – AB ilişkilerine dair yoğun bir gündemle karşı karşıyaydık.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİ AVRUPA PARLAMENTOSU GÜNDEMİNDE

Avrupa Parlamentosu`nun (AP) Strazburg`da devam eden olağan genel kurul toplantılarının 20 Ocak tarihli oturumunda, Türkiye`deki demokratikleşme sorunu ele alındı.

Devamını Oku

İNGİLTERE İSTİNAF MAHKEMESİ ORAMS DAVASI’NA İLİŞKİN KARARINI AÇIKLADI

Avrupa Topluluğu Adalet Divanı’nın (ATAD) 2009 Nisanındaki tavsiye kararının ardından, İngiltere İstinaf Mahkemesi, 19 Ocak 2010 günü açıkladığı kararında, 1974’ten önce kendisine ait bir arazi üzerine ev yapan İngiliz David-Linda Orams çiftine dava açan Rum Meletis Apostolides’i haklı buldu

Devamını Oku

AVRUPA FİNANS PİYASALARININ BÜTÜNLEŞMESİNE İLİŞKİN YILLIK RAPOR AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu, Avrupa finans piyasalarının bütünleşmesine ilişkin yayımlanan 2009 yılı raporunu geçtiğimiz hafta açıkladı.

Devamını Oku

AB IRAK İLE STRATEJİK ENERJİ İŞBİRLİĞİ İÇİN MUTABAKAT ZAPTI İMZALADI

18 Ocak 2010 tarihinde Irak’ın başkenti Bağdat’ta Irak ile AB arasında enerji alanındaki ilişkilerin hızlandırılması için gerekli siyasi çerçeveyi oluşturan “Stratejik Enerji İşbirliği”ne ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Devamını Oku

GDO YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Genetik yapısı değiştirilmiş organizmalar (GDO’lar) ve bu ürünlerin işlenmesi, ihracatı, ithalatıyla kontrol ve denetimine ilişkin yeni yönetmelik 20 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

Devamını Oku

TARIM KONSEYİ 18 – 19 OCAK’TA TOPLANDI

Tarım ve Balıkçılık konularında yeterli tarafsızlığa sahip olmadığı eleştirilerine maruz kalan İspanya, Dönem Başkanlığı’ndaki ilk Tarım Konseyi toplantısını 18 – 19 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AB BAKANLAR KONSEYİ BAZI GIDA ÜRÜNLERİNDE, İZİN VERİLEN MAKSİMUM AFLATOKSİN SEVİYESİNİN ARTIRILMASINA KARAR VERDİ

Sıcak ve nemli ortamlarda Aspergillus türü mantarların ürettiği zehirli bir madde olan ve kurutulan gıdaların çoğunda bir miktar bulunan aflatoksinin gıdalarda bulunmasına izin verilen maksimum miktarı, AB Bakanlar Konseyi tarafından 19 Ocak’ta alınan kararla artırıldı.

Devamını Oku

AB’DEN HAİTİ’YE YARDIM

Avrupa Komisyonu, 12 Ocak’ta meydana gelen 7 şiddetindeki deprem sonrası Haiti’ye acil yardım kapsamında 3 milyon Avro bağışladığını açıkladı. AB’nin bölgeye yapacağı çadır ve ilaç yardımı koordinasyonunun Avrupa Komisyonu İnsani Yardım Ofisi (ECHO) tarafından sağlanacağı belirtildi.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI VE AVRUPA KOMİSYONU, ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERİN DENETLENMESİNE YÖNELİK PROGRAMA İMZA ATTI

19 Ocak 2010 tarihinde Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Avrupa Komisyonu, aday ve potansiyel aday ülkelerin denetlenmesi için teknik destek mekanizması oluşturan bir anlaşmaya imza attı.

Devamını Oku

AB SERA GAZI AZALTIM HEDEFİNİ ARTIRMIYOR

20 Ocak’ta Brüksel’de yapılan COREPER toplantısında, Avrupa Birliği’nin sera gazı kesintisi hedefinin yüzde 20’de tutulması kararlaştırıldı.

Devamını Oku

UKRAYNA’DA SEÇİMLER İKİNCİ TURA KALDI

17 Ocak’ta yapılan Ukrayna Devlet Başkanı seçimlerinin ilk turunda, beklenildiği üzere, hiçbir taraf yüzde 50 çoğunluğu sağlayamadığı için Başkanın belirlenmesi 7 Şubat’ta gerçekleştirilecek ikinci tura kaldı.

Devamını Oku

EUROSTAT YOKSULLUĞA İLİŞKİN YENİ RAPORUNU YAYIMLADI

AB`nin resmi istatistik kuruluşu Eurostat, 18 Ocak 2010 tarihinde Avrupa Komisyonu ve AB Dönem Başkanı İspanya tarafından 21 Ocak 2010 tarihinde Madrid`de düzenlenecek "Avrupa Yoksulluk ve Sosyal Dışlanma ile Mücadele Yılı" açılış konferansı etkinliğinde sunulmak üzere, AB çapında yoksulluğa ilişkin bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

LİTVANYALI 806 İNŞAAT İŞÇİSİ AB KÜRESELLEŞME FONU`NDAN YARDIM ALACAK

Avrupa Komisyonu 18 Ocak 2010 tarihinde, küresel ekonomik kriz nedeniyle işini kaybeden 806 Litvanyalı inşaat işçisine AB Küreselleşme Fonu çerçevesinde yardım yapılmasına karar verdi.

Devamını Oku

ARALIK 2009 DÖNEMİNE İLİŞKİN ENFLASYON ORANLARI AÇIKLANDI

AB istatistik kurumu Eurostat, Aralık 2009 dönemine ilişkin enflasyon oranlarını 15 Ocak 2010 tarihinde yayımladı.

Devamını Oku

AB İSTATİSTİK HATALARI NEDENİYLE YUNANİSTAN’I SERT BİR DİLLE UYARDI

16 Avro alanı ülkesinden biri olan Yunanistan, kamu açığı nedeniyle içine düştüğü ekonomik krizle mücadele ediyor.

Devamını Oku

NİKİFOROS DİAMANDOUROS İKİNCİ KEZ OMBUDSMAN SEÇİLDİ

Nikiforos Diamandouros Avrupa Parlamentosu tarafından ikinci kez ombudsman seçildi.

Devamını Oku