İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 ŞUBAT 2010

NATO SAVUNMA BAKANLARI GAYRİRESMİ TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

NATO savunma bakanları gayri resmi toplantısı Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün ev sahipliğinde ve NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in başkanlığında 3-5 Şubat 2010 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantı, iki oturum şeklinde gerçekleştirildi.

"Kuzey Atlantik Konseyi" adlı ilk oturuma 28 ittifak üyesi ülkenin savunma bakanları ve temsilcileri katıldı. İkinci oturum olan “Kuzey Atlantik Konseyi ve NATO Dışı ISAF Katılımcıları Toplantısı"na ise, ISAF'a (Afganistan’'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü) katkıda bulunan 44 ülkeden temsilciler katıldı. Bu oturumda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bir açış konuşması yaptı.

Toplantının ana gündem konusunu Afganistan oluştururken NATO’nun operasyonları, finansmanı ve hedefleri de toplantının diğer gündem maddelerini oluşturdu. Toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Rasmussen, ittifak üyesi savunma bakanlarının Afganistan'da "gelişigüzel patlayıcılara karşı girişimde bulunulması", "tıbbi bakım" ve "askeri yetenekleri yüksek olan daha fazla helikopter kullanılması" konularında karar aldığını bildirdi. Bu doğrultuda, bütün ISAF ülkelerinin teknik ve teknolojiler üzerine eğitim alması gerektiği sonucuna varıldı. Ayrıca toplantıda NATO’nun artan operasyonları ve görevleri nedeniyle ortaya çıkan finansal sorunlara karşı çeşitli prensipler ve paket önerileri tartışıldı. Bu doğrultuda fonları ve tasarrufu arttıracak, kaynakları etkili kullanabilecek dengeli bir finansal paketin kabul edilmesi uygun görüldü.

Toplantıda 2010 yılının NATO’nun Afganistan’daki rolü için çok önemli bir yıl olduğu vurgulandı. Bu doğrultuda NATO, 2010 yılı boyunca Afganistan’daki asker sayısını arttırma kararının yanı sıra ülkenin yeniden yapılandırılması, polis ve askerlerin eğitimi için de daha fazla çalışma kararı aldı. Toplantıda ayrıca, Afganistan’daki eğitim kurumlarında hizmet verecek 1300 kadar eğitimciye ihtiyaç duyulduğu ve bu duruma ittifak ülkelerinin katkıda bulunması gerektiği kararına varıldı. Böylelikle, NATO’nun 2010 yılı boyunca Afgan halkına odaklı politikalara öncelik vermesi öngörülüyor.