İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 ŞUBAT 2010

II. BARROSO KOMİSYONU YENİ DÖNEMDE GDO’LARIN AB’DE YAYGINLAŞACAĞI İDDİALARINI REDDEDİYOR

8 Şubat günü Fransız gazetelerinde Genetiği Değiştirilmiş Organizmalarla (GDO) ilgili yayınlanan raporların ardından tekrar alevlenen GDO tartışması sebebiyle, 9 Şubat Salı günü Avrupa Komisyonu sözcüsü Amadues Altafaj, Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso’nun AB içerisinde GDO’ların yaygınlaşmasını istediği yönündeki iddiaları yalanladı. Yayınlanan raporların gerçekleri yansıtmadığını belirten Alfataj, Barroso’nun GDO’lara tanınan serbesti konusunda Komisyon’un belirlediği kurallara göre hareket edeceğini ve yetki devri ilkesine uyacağını belir

Ancak bunun yanında Komisyon, Fransız gazetelerinde çıkan haberlerde belirtildiği üzere yeni AB Komisyon üyelerinin gelecek hafta görevi devralmasıyla başlayacak yeni dönemde, Barroso’nun daha önce gündeme gelen iki tartışmalı GDO’ya ilişkin izin sürecini başlatacağı yönündeki iddiaları resmi bir açıklama ile yalanlamadı. Kullanımı konusunda Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi tarafından olumlu görüş verilmesine rağmen hala Komisyon onayı beklenen iki ürün ise BASF firmasının genetiği değiştirilmiş patates türü Amflora ve Monsanto firmasının genetiği değiştirilmiş mısır türü olan MON 810. Geçtiğimiz Mart ayında 22 üye ülkenin Komisyon’un MON 810’un kullanımı konusundaki güvenlik tedbirlerini kaldırılmaya yönelik girişimi engellemesi, bu konuda Komisyon’un daha dikkatli ve temkinli hareket etmesine neden olmuştu.

2001/18/EC sayılı AB yönetmeliğine göre Komisyon’da GDO izinleri konusunda yetkili olan ve AB içinde GDO’ların kullanımına karşı muhalif bir tutum sergileyen Çevreden Sorumlu Komisyon üyesi Stavros Dimas yeni dönemde görevden ayrılacak ve 2. Barroso Komisyon’unda GDO’lar konusunda yetkili, Tüketicinin Korunması konusunda Komisyon yetkilisi John Dalli olacak. Komisyon sözcüsü Alfataj, yapılan basın toplantısında Dalli’nin Barroso’nun talimatlarıyla AB’nin GDO’lar konusunda yasal yükümlülüklerini ve kamuoyu beklentisini göz önünde bulunduran, daha öngörülebilir ve etkin bir GDO çerçevesi çizeceğini belirtti ancak tartışma konusu olan iki GDO türünün izinleri ile ilgili Dalli’nin tutumu hakkında bir bilgi vermekten kaçındı.