İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 ŞUBAT 2010

UKRAYNA`DA GERÇEKLEŞTİRİLEN DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ VİKTOR YANUKOVİÇ KAZANDI

Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, 7 Şubat 2010 tarihinde Ukrayna'da gerçekleştirilen Devlet Başkanlığı seçimlerinin ikinci turunu Viktor Yanukoviç’in kazandığını açıkladı. Yanukoviç oyların yüzde 48,8’ini alırken, rakibi Julia Timoşenko 3 puan farkla yüzde 45,6’da kaldı. Seçmenlerin yüzde 4,4’ü adayların hiçbirine oy vermezken, seçimlerin 2004 yılında başlayan 'Turuncu Devrim'in sonunu getirdiği yorumları yapılıyor.

Hatırlanacağı üzere Ukrayna'da 2004 yılında yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde sandıktan Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç'in galip çıkması üzerine yüz binlerce Ukraynalı sokağa dökülmüş, haftalar süren gösterilerin ardından AB'nin desteklediği Batı yanlısı Viktor Yuşçenko iktidara getirilmişti. Yuşçenko ve Timoşenko, 2004 yılındaki Turuncu Devrimle iktidara gelmiş ancak o tarihten bu yana aralarındaki siyasi sürtüşmeler bitmek bilmemişti.

Devlet Başkanı Yuşçenko döneminde, AB ve özellikle ABD ile ilişkilerini geliştiren Ukrayna, hem AB'nin hem de ABD'nin desteğini almıştı. Özellikle ABD, Ukrayna'nın NATO üyesi olması için girişimlerde bulunmuştu. Yeni dönemde ise Viktor Yanukoviç ile birlikte ülkenin Rusya çizgisine daha yakın bir politika benimsemesi öngörülüyor. Yanukoviç’in Devlet Başkanlığı seçimini kazanmasının özellikle Rusya ile olan ilişkileri olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Yanukoviç, Rusçayı ülkenin resmi dilleri arasına katmayı ve Moskova ile Kırım’da üslenen Karadeniz Donanması’nın geleceği üzerine pazarlık yapmak istiyor. Kırım Yarımadası'ndaki üssün kira sözleşmesi 2017`de bitiyor. Yanukoviç, kira bedelini artırarak sözleşmeyi uzatmayı planlıyor. 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan AB'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise, AB'nin Ukrayna ile ilişkileri sağlamlaştırmaya çalıştığını açıkladı. Ukrayna’nın reform programının hayata geçirilmesine destek vermekte kararlı olduklarını belirten Ashton, AB'nin yeni Ukrayna Devlet Başkanı ile çalışmasının bu amacı çabuklaştıracağını belirtti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Ukrayna'daki seçimlerin dürüst yapıldığına dair olumlu değerlendirmesinden memnuniyet duyduğunu vurgulayan Ashton, ülkedeki seçim ortamının genel olarak sakin geçmesinin, demokratik gelişimin önemli bir göstergesi olduğunu ifade etti.