İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 ŞUBAT 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Şubat ayı gerek Türkiye, gerekse Avrupa Birliği gündemi açısından hareketli günlere sahne olmaya devam ediyor. Kuşkusuz Türkiye – AB ilişkileri açısından geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmesi Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Raporunu yayımlaması oldu. Son üç yıldır Hollandalı Hıristiyan Demokrat Parlamenter Ria Oomen-Ruijten’in raportörlüğünde hazırlanan AP raporlarının dengeli dili dikkat çekiyordu; ancak, geçtiğimiz hafta yayımlanan son raporda özellikle Kıbrıs sorunu ile ilgili tek taraflı bazı ifadeler dikkat çekti.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU 10 ŞUBAT’TA TÜRKİYE RAPORU’NU ONAYLADI

Hollandalı Hıristiyan Demokrat Parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan ve 27 Ocak tarihinde Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi’nde 60 lehte ve 11 çekimser oyla kabul edilen Türkiye raporu, 10 Şubat’ta Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda görüşüldükten sonra yapılan oylamayla kabul edildi.

Devamını Oku

SİVİL TOPLUMLA DİYALOG TOPLANTILARININ ÜÇÜNCÜSÜ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

13 Şubat 2010 tarihinde, Avrupa Birliği Genel Sekreteri (ABGS) tarafından İstanbul’da düzenlenen ve Sivil Toplumla Diyalog Toplantıları çerçevesinde üçüncüsü gerçekleştirilen “Yeni AB Stratejisi ve Üyelik Müzakere Sürecimiz” başlıklı toplantıya, 600`e yakın sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Devamını Oku

AB LİDERLERİ 11 ŞUBAT’TA EKONOMİ GÜNDEMİ İLE TOPLANDI

AB hükümet ve devlet başkanları 11 Şubat 2010’da Brüksel’de 2020 stratejisini tartışmak için toplandı; ancak, Yunanistan’ın ekonomik durumuna ilişkin endişeler Zirve’ye damgasını vurdu.

Devamını Oku

NATO SAVUNMA BAKANLARI GAYRİRESMİ TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

NATO savunma bakanları gayri resmi toplantısı Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül`ün ev sahipliğinde ve NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen`in başkanlığında 3-5 Şubat 2010 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantı, iki oturum şeklinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

II. DÖNEM BARROSO KOMİSYONU AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA ONAYLANDI

Jose Manuel Barroso başkanlığındaki yeni dönem Avrupa Komisyonu üyeleri Avrupa Parlamentosu’nda 9 Şubat 2010’da yapılan oylama sonucunda 488 kabul oyuna karşılık 137 ret ve 72 çekimser oyla kabul edildi, Komisyon üyeleri, Konsey tarafından yapılacak resmi atama sonrası görevlerine başlayacak. Muhafazakâr grup ve Liberal kanat yeni Komisyon üyelerine destek verirken, Yeşiller ve Komünist Parlamenterler ret oyu kullandı.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI TİCARET VE İHRACAT KONULARINDA İKİ SEMİNER DÜZENLEDİ

4 Şubat 2010 tarihinde TOBB Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen “Dünya Ticaret Sistemi ve Türkiye’nin İhracatına Etkileri” konulu seminer İKV ile Dış Ekonomik İlişkiler Kuırulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğinde düzenlendi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN “AVRUPA 2020” KAMUOYU YOKLAMASI ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Avrupa Komisyonu tarafından 24 Kasım 2009 – 15 Ocak 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği’nin (AB) “Avrupa 2020” stratejisine ilişkin olarak toplumun çeşitli kesimlerinin görüşlerini almayı amaçlayan kamuoyu yoklamasına ait ilk sonuçlar 2 Şubat 2010 tarihinde açıklandı.

Devamını Oku

GÜNEY KORE İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDAKİ SERBEST TİCARET ANLAŞMASI TARTIŞILIYOR

İki buçuk yıllık zorlu bir müzakere süreci sonunda 15 Ekim 2009 tarihinde Avrupa Birliği ve Güney Kore arasında parafe edilen Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA), bu Nisan ayında imzalanması ve 2010 yılının sonunda yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Devamını Oku

II. BARROSO KOMİSYONU YENİ DÖNEMDE GDO’LARIN AB’DE YAYGINLAŞACAĞI İDDİALARINI REDDEDİYOR

8 Şubat günü Fransız gazetelerinde Genetiği Değiştirilmiş Organizmalarla (GDO) ilgili yayınlanan raporların ardından tekrar alevlenen GDO tartışması sebebiyle, 9 Şubat Salı günü Avrupa Komisyonu sözcüsü Amadues Altafaj, Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso’nun AB içerisinde GDO’ların yaygınlaşmasını istediği yönündeki iddiaları yalanladı.

Devamını Oku

UKRAYNA`DA GERÇEKLEŞTİRİLEN DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ VİKTOR YANUKOVİÇ KAZANDI

Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, 7 Şubat 2010 tarihinde Ukrayna`da gerçekleştirilen Devlet Başkanlığı seçimlerinin ikinci turunu Viktor Yanukoviç’in kazandığını açıkladı. Yanukoviç oyların yüzde 48,8’ini alırken, rakibi Julia Timoşenko 3 puan farkla yüzde 45,6’da kaldı.

Devamını Oku

46. MÜNİH GÜVENLİK KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

Her yıl güvenlik konusuna ilişkin dünyadan bir çok uzmanı ve devlet adamını bir araya getiren Münih Güvenlik Konferansı’nın 46’ıncısı 5-7 Şubat 2010 tarihlerinde gerçekleşti.

Devamını Oku

ULUSLARARASI PATENT BAŞVURULARININ SAYISI 2009 YILINDA DÜŞÜŞ GÖSTERDİ

Birleşmiş Milletler Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından 8 Şubat 2010 tarihinde açıklanan veriler 2009 yılında Patent İşbirliği Antlaşması (Patent Cooperation Treaty-PCT) kapsamında yapılan uluslararası patent başvurularının 155.900 olduğunu gösteriyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONUNUN ONAYLADIĞI GÜNCEL DEVLET YARDIMLARI

Komisyon, ABN AMRO (ABN) ile Fortis Bank Nederland’a (FBN) 6.9 milyar avro tutarında devlet yardımını acil kurtarma yardımı olarak 31/07/2010 tarihine kadar geçerli olmak üzere onayladı.

Devamını Oku