İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20 TEMMUZ-1 AĞUSTOS 2013

DAVUTOĞLU POLONYA’YA RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye ve Polonya arasında tarihe dayanan çok özel ilişkiler bulunduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, iki ülkenin de ekonomik ve siyasi açıdan yükselen ülkeler olduğunu belirtti. Uluslararası alanda yaşanan gelişmelere iki ülkenin benzer tepkiler verdiğini kaydeden Davutoğlu her iki ülkenin de bu süreçlerde karşılaştığı zorlukları dile getirdi. Konuşmasında son 10 yılda Türk dış politikasının yeniden şekillendiğine  değinen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye’nin bir gün AB üyesi olmasını umduğunu ancak üye olunsa da olunmasa da, Türkiye-Polonya ilişkilerinin gelişeceğini ve bu iki ülkenin, coğrafi konumları, ekonomik dinamizmi, demografik faktörleri ve yükselen dış politikaları sayesinde dünyada Avrupa'nın etki alanına katkıda bulunmaya devam edeceğini vurguladı.

Ziyaret kapsamında ikili temaslarda da bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski tarafından kabul edildi. Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ile de bir araya gelen Davutoğlu, görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra, Türkiye’nin AB müzakere süreci ve Kıbrıs konularının ele alındığını, başta Mısır ve Suriye’deki gelişmeler olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası sorunlarda fikir alışverişinde bulunulduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, çok kısa bir süre içinde Polonya’yı ikinci kez ziyaretinin Türkiye’nin Polonya ile ilişkilere verdiği önemin bir göstergesi olduğunu, Türkiye ve Polonya’nın ikili ilişkilerinin yanı sıra son yıllarda siyasi istikrar ve ekonomik kalkınmalarıyla da Avrupa'nın yükselen iki önemli gücü olduğunu belirtti. Davutoğlu son olarak, siyasi ve ekonomik krizlerin yaşandığı bir dönemde Türkiye ile Polonya'nın gösterdiği bu performansın, istikrarın ve kalkınmanın, Avrupa için de bir ümit kaynağı olduğunu kaydetti.