İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20 TEMMUZ-1 AĞUSTOS 2013

Ödeme hizmetleri için AB’den yeni paket önerisi

Avrupa Komisyonu AB’de online ödemeleri düzenleyen ve tüketicilere yüklenen gizli maliyetlerin azaltılmasını sağlayacak mevzuat paketi tasarısını 24 Temmuz 2013 tarihinde açıkladı. Söz konusu paketle ilgili açıklamada bulunan Avrupa Komisyonu’nun Ortak Pazar’dan Sorumlu Üyesi Michel Barnier, önerilen düzenlemelerin üç önemli zorluğa çözüm üretmeyi hedeflediğini bildirdi. Buna göre temel hedefin, ilgili alana ilişkin AB kurallarının yeni elektronik ödeme operatörlerini kapsayacak şekilde genişletilerek tüketicilerin daha fazla korunması; müşteriler için bazı masrafların kesilmesi ile harçların daha şeffaf hâle getirilmesi ve yasal güvenliğin arttırılmasını sağlayarak, 2 trilyon avro değerinde olan elektronik ödeme pazarında rekabeti arıtmak olduğu rapor edildi.

Kartlı ödeme pazarının şu anda işlemlerin yüzde 90’ını kapsayan Visa ve MasterCard tarafından domine edildiğini ve bu ikisini American Express ve Diners’ın  takip ettiği bildirilirken, Almanya’dan Sofort ve Hollanda’dan da IDeal’ın pazara dâhil olduğu belirtildi. Adil rekabet sağlanması amacıyla AB’nin 2007 yılında hazırladığı ödemelerle ilgili yönergenin yenilenmesi gerektiği ve AB’ye veya AB’den yapılan elektronik işlemlerin ve bireyler arasında yapılan nakit transferlerinin de yeni kurallara dâhil edilmesi gerektiğine işaret edildi. 

Yapılacak yeni düzenlemelerle kartla yapılan elektronik harcamalarda, Çok uluslu değişim ücretlerinin - multinational interchange fees- (MFI) yasaklandığı alanlar dâhilinde, işlem bedeli alınmasının kaldırılması hedefleniyor. Halen MFI’ların, yapılan işlemlerin yüzde 95’ni kapsadığı bildirilmekle beraber, MFI’ları kaldıran 13 üye ülkenin, yıllık olarak 730 milyar avroluk tasarruf ettiği belirtildi. Bu alanda yapılacak olan düzenlemenin sebebinin ise, MFI uygulamalarından Visa ve MasterCard’ın çok fazla kazanç sağlaması ve bu masrafların her durumda kart sahipleri tarafından ödenmesi olarak ifade edildi. Bu nedenle de Komisyon, MFI’lar için bir üst limit belirledi ve bu limitlerin şu an için sadece uluslar arası işlemlerde uygulanması öngörülürken ilerleyen zamanlarda ulusal işlemlerde de uygulanması hedefleniyor. Nakit kartlarla yapılan ödemeler için yüzde 0,2’lik, kredi kartı ile yapılan ödemeler için ise yüzde 0,3’lük bir üst limit belirleyen Komisyon, bu uygulama sayesinde yıllık 6 milyar avroluk bir tasarruf beklendiğini bildirdi. Komisyon aynı zamanda SEPA’nın da yeniden düzenlenmesinin hedeflendiğini ve kapsamda da Tek Ödeme Alanı (Single Euro Payment Area) SEPA Konseyi’nin rolünün arttırılmasının öngörüldüğünü bildirdi. Son olarak Barnier, bu sürecin uzun sürebileceğini belirtti.