İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20 TEMMUZ-1 AĞUSTOS 2013

AB ODGP YÜKSEK TEMSİLCİSİ CATHERINE ASHTON MISIR’DA DEVRİK LİDER MURSI İLE GÖRÜŞTÜ

Bilinmeyen bir lokasyonda gerçekleşen görüşme iki saat sürdü. Ashton 30 Temmuz tarihinde gerçekleştirdiği basın toplantısında, Mursi’nin iyi olduğunu, televizyon ve gazetelere erişimi olduğunu ve kendisi ile Mısır’daki durumu ve izlenmesi gereken yolu görüştüklerini söyledi.

Son iki haftada Mısır’a gerçekleştirdiği ikinci ziyarette Ashton yeni Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Cumhurbaşkanı yardımcısı Muhammed El Baradey, Başbakan Hazım El Beblavi, savunma bakanı El Sisi, Nur Partisi, 6 Nisan hareketi, Tamarod ve Müslüman Kardeşler’in Özgürlük ve Adalet Partisi ile görüşmeler gerçekleştirdi. 

Ashton’ın Mısır’da farklı gruplar arasında arabulucu rolü oynak istediği bildiriliyor. Ashton yaptığı açıklamada şunları söyledi: “AB Mısır halkına yardım etmek için burada… Onlardan bir şeyler yapmalarını isteyecek değilim. Burada bulunma amacım, herkesin ileriye doğru gitmesini sağlayacak ortak zeminin ve güven artırıcı önlemlerin neler olabileceğini bulmak”. Ashton, eğer yardımı olacaksa, Mısır’a tekrar gitmeye hazır olduğunu da belirtti.

Ashton’ın sözcüsü Michael Mann AB’nin Mısır’da son derece önemli bir arabulucu rolü oynadığını ve bu rolü oynamaya devam edeceğini, barış sürecine yardım etmekten gurur duyduklarını belirtti ve AB’nin Mısır’daki siyasi grupların hepsi ile konuşabilmesinin arabulucu rolü oynamasını kolaylaştırdığını vurguladı. Mann, Ashton’ın aynı zamanda AB Dışişleri Bakanı John Kerry de dâhil olmak üzere bölgede ve bölge dışındaki tüm aktörlerle daimi temas içinde olduğunu belirtti. Ashton’ın belli bir plan ile Mısır’a gitmediği, ancak şiddetin durması ve demokrasiye biran önce dönülmesi için farklı siyasi gruplar ve partiler arasında arabuluculuk yaptığı bildiriliyor.