İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20 TEMMUZ-1 AĞUSTOS 2013

6’NCI AB-GÜNEY AFRİKA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6’ncı AB-Güney Afrika Zirvesi, 18 Temmuz 2013 tarihinde Güney Afrika’nın Pretoria kentinde gerçekleştirildi. AB’nin AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso; Güney Afrika’nın ise Devlet Başkanı Jacob Zuma tarafından temsil edildiği Zirve’nin ana gündem maddelerini genç işsizliğinin üstesinden gelinmesi ve ekonomik büyümenin canlandırılması oluşturdu. Güney Afrika’ya yönelik doğrudan yabancı yatırımların yaklaşık yüzde 77’sinin kaynağı olduğu bilinen AB, ülkenin en önemli ticaret ortağı ve dış yatırımcısı konumunda bulunuyor.

Zirve’nin, hâlihazırda hastanede tedavi görmekte olan Güney Afrika Eski Devlet Başkanı Nelson Mandela’nın 95’inci yaş gününe denk gelmesi nedeniyle, Barroso konuşmasında Mandela’nın tüm dünyada sevilen bir lider olduğunu belirtti ve Mandela’nın Güney Afrika’da özgürlük ve demokrasiye yaptığı katkılardan övgüyle bahsetti.

Zirve’de Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu (EURATOM) ve Güney Afrika arasında nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımına ilişkin bir anlaşma imzalandı. 100 milyon avro değerindeki anlaşma ile kurulması öngörülen kırsal elektriklendirme şeması ile ülkenin az gelişmiş kırsal bölgelerinde yaşayan 300,000 hane halkının enerji ihtiyacını karşılaması mümkün olacak. Zirve’de güney Afrika ülkeleri ile AB arasında süresi 1 Ekim 2014 tarihinde dolacak olan gümrük anlaşmalarının yerini alması öngörülen Ekonomik İşbirliği Anlaşması konusunda bir gelişme yaşanmadı.

Zirve’de ele alınan bir diğer konu da Güney Afrika’dan ithal edilen meyvelerde rastlanan siyah nokta hastalığı (black spot disease) oldu. Güney Afrika Devlet Başkanı Zuma, AB’ye ihracat kısıtlamaları koymaması çağrısında bulundu.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB ve Güney Afrika’nın küresel öneme sahip birçok konuda ortak bir vizyona sahip olduklarını belirtti. Van Rompuy ayrıca, Zimbabwe’deki siyasi kriz karşısında Güney Afrika Kalkınma Topluluğu’nu (SADC) desteklediklerini belirtti ve seçimlerin adil, özgür ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi halinde Zimbabwe ile ilişkilerini normalleştirme taahhüdünde bulundu. Güney Afrika ve AB temsilcileri Mısır’daki şiddete son verilmesi ve tüm siyasi akımların temsilcilerini kapsayan bir diyalog başlatılması çağrısında bulundular.