İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20 TEMMUZ-1 AĞUSTOS 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) gündeminde, Dışişleri Bakanları Konseyi ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın Mısır’ı ziyareti yer aldı. AB’nin Ermenistan ve Gürcistan ile Ortaklık Anlaşması kapsamında “Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması” için yürütülen müzakerelerin 22 Temmuz 2013 tarihinde tamamlanmasının yanı sıra Kolombiya ve üç Orta Amerika ülkesi arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın yürürlüğe girdiği açıklandı.

Devamını Oku

DAVUTOĞLU POLONYA’YA RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 23 Temmuz 2013 tarihinde Polonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Polonya ve Türkiye arasında imzalanan Dostluk Antlaşması’nın 90’ıncı yılı vesilesiyle Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ile bir araya gelen Davutoğlu ayrıca Polonya Büyükelçiler Konferansı’na onur konuğu olarak katıldı. Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600’üncü yıldönümünün gündemi oluşturduğu toplantıda Davutoğlu “Tarihten Küresel Çağa Avrupa’da ve Dünyada Türkiye-Polonya İlişkileri” başlıklı bir konferans verdi.

Devamını Oku

KKTC’DE ERKEN GENEL SEÇİMİN GALİBİ CUMHURİYETÇİ TÜRK PARTİSİ-BİRLEŞİK GÜÇLER OLDU

19 Nisan 2009’daki son seçimden yaklaşık 3 yıl sonra ve geçtiğimiz Mayıs ayında gensoru ile hükümetin düşmesinin ardından KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde görev yapacak 50 milletvekilinin belirlendiği “Milletvekilliği Erken Genel Seçimi” 28 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleşti. Katılımın yüzde 69,61 oranında gerçekleştiği seçimlerde, 172 bin 803 seçmenden 12 bin 287’si oy kullanırken, 5 partiden 250 aday ile 7 bağımsız aday olmak üzere toplam 257 kişi mecliste yer almak için yarıştı.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

22 Temmuz 2013 tarihinde Brüksel’de bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları, Mısır’daki durum, Orta Doğu Barış Süreci, Burma/Myanmar ve Hizbullah’ın askeri kanadının statüsü başta olmak üzere birçok uluslararası konuyu ele aldılar.

Devamını Oku

G20 MALİYE BAKANLARI VE MERKEZ BANKALARI BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı 19–20 Temmuz 2013 tarihlerinde Moskova’da gerçekleştirildi. Toplantının ana gündemini büyüme ve istihdam, mali düzenlemeler, vergi tabanının erozyona uğraması sorunu ve kârların başka ülkelere kaydırılmasına karşı önlem alınması yer aldı.

Devamını Oku

AB, GÜRCİSTAN VE ERMENİSTAN İLE TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİNİ TAMAMLADI

Temmuz 2010 tarihinde başlayan Ortaklık Anlaşması kapsamında AB ile Gürcistan arasında, “Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması” için yürütülen müzakereler 22 Temmuz 2013 tarihinde tamamlandı. Anlaşmanın, Avrupalı ve Gürcistanlı yetkililer tarafından onaylanması ve Kasım ayında gerçekleşecek Doğu Ortaklık Zirvesi’nde imzalanması bekleniliyor.

Devamını Oku

AB ODGP YÜKSEK TEMSİLCİSİ CATHERINE ASHTON MISIR’DA DEVRİK LİDER MURSI İLE GÖRÜŞTÜ

AB Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 29-30 Temmuz 2013 gecesi, Mısır’a yaptığı ziyaret kapsamında, ordu tarafından görevden alınan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile görüştü.

Devamını Oku

BALKAN ÜLKELERİNİN AB SÜRECİNE FRANSA CUMHURBAŞKANI HOLLANDE DESTEK VERDİ

25 Temmuz 2013 tarihinde Slovenya’da bir araya gelen Balkan ülkelerinin liderleri bölgenin AB’ye entegrasyonunu ve 1990’lardan kalan çözülememiş sorunları ele aldılar.

Devamını Oku

6’NCI AB-GÜNEY AFRİKA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6’ncı AB-Güney Afrika Zirvesi, 18 Temmuz 2013 tarihinde Güney Afrika’nın Pretoria kentinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku