İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 OCAK 2010

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTER MECLİSİ BAŞKANI SEÇİLDİ

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM) ilk defa bir Türk parlamenter, Adalet ve Kalkınma Partisi Antalya Milletvekili ve AKPM Türk Delegasyonu Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu AKPM başkanlığına seçildi.

Görevi İspanyol parlamenter Luis Maria de Puig’den alan Çavuşoğlu, AKPM başkanlık seçimlerine Avrupa Demokratlar Grubu tarafından aday gösterildi. İki yıllık başkanlık dönemi geçirecek olan Çavuşoğlu uzun yıllardır uluslararası platformda çalışmalar gerçekleştiren, İngilizce, Almanca ve Japonca bilen deneyimli ve başarılı bir parlamenter olarak tanınıyor. İki dönemdir Avrupa Demokratlar Grubu Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevini yürüten yeni Başkan Çavuşoğlu, AKPM başkanlık görevine seçilen en genç parlamenter sıfatına sahip oldu.

AKPM Başkanlığına bir Türk parlamenterin seçilmesiyle birlikte Avrupa Konseyi’nin dönem başkanlığını 2010 yılının Kasım ayından itibaren altı aylık süre için Türkiye devralacak.

Başkanlık görevine seçildikten sonra yapmış olduğu ilk açıklamada Çavuşoğlu, farklılıkların bir arada uzlaşı içerisinde yaşaması gerektiğine ve korku ve nefretin varolmadığı bir Avrupa’nın gerekliliğine dikkat çekerek "Dinler ve kültürler arası diyaloğu güçlendirmemiz gerekir" dedi.

AKPM Başkanı Çavuşoğlu ırkçılık, İslam, Musevi karşıtlığı, her türlü hoşgörüsüzlük ve ayırımcılıkla mücadele etmeleri gerektiğini vurgulayarak terör konusunda da varolan tehditler karşısında ortak hareket ve mücadele etmenin önemi üzerinde durdu.

Türkiye-AB ilişkileri hakkında da kısaca açıklamalarda bulunan AKPM Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının reformlar önünde büyük bir engel teşkil ettiğini, Türk hükümetinin, AB yolculuğunu ilk günkü şevki ve kararlılığı ile devam ettirdiğini belirtti. AB’nin de Türkiye’nin atmış olduğu adımları göz ardı etmemesi gerektiğini ve katılım müzakerelerini sürdüren Türkiye’ye yönelik daha teşvik edici bir tutum benimsemesinin yarar sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.