İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 OCAK 2010

EGEMEN BAĞIŞ İKV’DE

İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Sayın Egemen Bağış’ın katılımı ile 22 Ocak 2010 tarihinde toplandı. Avrupa Birliği konusunda iş dünyasının ihtisas kurumu niteliğini taşıyan İKV Yönetim Kurulu’na yönelik bir sunum gerçekleştiren Bakan daha sonra kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Toplantıya, başta Avrupa Birliği Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır olmak üzere müzakere sürecinin eşgüdümü ile sorumlu Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nden yetkililer ve İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

Türkiye’nin AB katılım sürecindeki kararlılığını vurgulayan Bağış, süreç hakkında bilgi verdi. İKV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ve diğer üyeler ise sürecin, iş dünyasının içinde faaliyet göstereceği ekonomik ve hukuki ortamın değişmesi anlamına geldiğini belirtti. AB üyeliğinin gerektirdiği dönüşümün oldukça maliyetli olduğu ve bu sebeple sürecin çok iyi yönetilmesi gerektiğini vurgulayan Kabaalioğlu “sivil toplumla müzakere ekibi arasında sürekli ve kurumsallaşmış bir karşılıklı bilgi aktarımı mekanizması”nın gerekliliğini dile getirdi.

Kabaalioğlu, AB tarafından akdedilen serbest ticaret anlaşmalarının gümrük birliği nedeniyle, Türkiye’yle söz konusu ülkeler ile aynı anda müzakere edilmesi ve aynı anda yürürlüğe girmesi gerektiğine dikkat çekti. Vize uygulaması konusunda da Soysal kararı sonrasında uygulamada önemli bir ilerleme olmadığını ve bu durumun, iş adamlarının AB pazarında eşit koşullarda var olmasını engellediğini belirtti. Hırvatistan’ın AB müzakere heyetinde iş dünyasının da temsilcilerinin bulunduğunu hatırlatarak, kamu ve özel sektör arasında daha iyi bir koordinasyon olmasının önemine dikkat çekti. İKV’nin ABGS ile birlikte AB müzakere sürecine katkıda bulunmak için her türlü çalışmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Bakan Sayın Egemen Bağış ise sözlerine İKV’nin çalışmalarının “AB süreci durmuştur” gibi demeçlere en iyi cevap olduğunu ifade ederek başladı. 2009’da olduğu gibi 2010 yılında da AB sürecini ileriye götürmek için çabaların devam edeceğini belirtti. Türkiye’nin yaşadığı iç çalkantıların müzakere sürecini de olumsuz etkilediğini belirten Bağış, yaşananların daha demokratik bir Türkiye’nin doğum sancıları olduğunu sözlerine ekledi. Bağış bu sürecin bir fasıl açma değil zihin açma süreci olduğunu ve bu süreçte toplumun her kesiminin üzerine düşen fedakârlıklar bulunduğunu ekledi. Bağış “iyi ki İKV var” diyerek sözlerini bitirdi. Bakan’dan sonra söz alan ABGS Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır, bu sürecin kamu ve özel sektörün el ele vermesi ile en iyi şekilde yönetilebileceğini vurguladı.