İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 OCAK 2010

TÜRKİYE – PAKİSTAN - AFGANİSTAN ÜÇLÜ ZİRVESİNİN DÖRDÜNCÜSÜ 25 OCAK’TA İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye - Pakistan - Afganistan üçlü zirvesinin dördüncüsü, ülkelerin Cumhurbaşkanları liderliğinde Genelkurmay ve istihbarat teşkilatları, ticaret ve ulaşım alanlarındaki yetkililerinin İstanbul’da bir araya gelmeleriyle gerçekleşti. Taliban tehdidiyle nasıl başa çıkılacağı sorunsalını da kapsayan güvenlik konularının öncelikli olarak ele alındığı zirvede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Ali Asıf Zerdari tarafından Çırağan Sarayı'nda ortak bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasında “Cumhurbaşkanları, güvenlik ve kalkınma arasında karşılıklı güçlendirici bağa ve ülkelerin bütün bölgede barış, istikrar ve güvenlik bakımdan önemini anımsatmış, geçmiş üçlü zirvelerde varılan mütabakatların uygulanmasının önemi vurgulanmış ve müteakip zirvede enerji, ticaret ve ulaştırma başta olmak üzere ekonomik altyapı konusunda yakın işbirliğine odaklanmayı kararlaştırmışlardır” denildi.

Zirve toplantısında hazır bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Pakistanlı yetkililer ile İstanbul ve İslamabad arasındaki trenin düzenli olarak çalışması hakkında konuştuklarını dile getirerek, İslamabad'dan bir trenin İran üzerinden İstanbul'a gelmesi halinde Asya ekonomileri ile Avrupa ekonomisinin birleşmiş olacağını söyledi. Bunu çok önemli tarihi bir proje olarak gördüğünü dile getiren Davutoğlu, aynı yolun gemiyle 37 günde alındığını vurgulayarak, bugün trenle 11 günde alınan bu yolun süresinin, şartların iyileştirilmesi durumunda 3–4 güne kadar düşürülebileceğini, yolculuğuna İslamabad’dan başlayan, Pakistan, Gürcistan ve İran üzerinden geçerek İstanbul’a ulaşacak trenin Marmaray yoluyla Avrupa’ya kadar uzanabileceğini belirtti. “Şimdi bunun bir de Çin bağlantısının yapıldığını düşünün, Çin ile Avrupa Birliği arasındaki, iki büyük ekonomi arasındaki en önemli şey olacak" diyerek sözlerini tamamladı.

26 Ocak’ta da, yine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün evsahipliğinde, Afganistan ve Pakistan liderlerinin de katıldığı “Asya’nın Kalbinde Dostluk ve İşbirliği İçin İstanbul Zirvesi” gerçekleştirildi. Bu zirveye İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband’ın yanı sıra, Tacikistan, Kırgızistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, ABD, Birleşmiş Milletler, NATO ve Avrupa Komisyonu’ndan da temsilciler katıldı.