İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 OCAK 2010

AVRUPA KOMİSYONU’NUN GÜNCEL ŞİRKET BİRLEŞMELERİ KARARLARI

Komisyon, SevenOne Media (ProSiebenSat1 Grubu şirketi), G+J Electronic Media Service ve IP Deutschland (Bertelsmann Grubu şirketleri) ile Tomorrow Focus Portal (Hubert Burada Media Grubu şirketi) arasında oluşturulan ortak girişime izin verdi. Bu şirketler Almanya’da internet üzerinden pazarlama ve satış faaliyeti gösteriyorlar. Ortak girişim, reklam verenlerin, sisteme katılacak web sitelerinin geniş ağları aracılığıyla toplanması düşünülen ortak verilere dayalı olarak oluşturulacak internet kullanıcısı hedef kitlelere daha iyi ulaşmalarını sağlayacak. Komisyon, yaptığı incelemede, söz konusu birleşmenin, ortak girişime katılan şirketlerin ilgili pazardaki (online advertising) paylarının düşük olması ve Google gibi güçlü rakiplerin bulunması nedeniyle herhangi bir rekabet sorunu yaratmayacağına karar verdi.

Komisyon, Fransız SNCF Grubuna bağlı Transport et Logistique Partenaires SA’nın İsviçre şirketi Financière Ermewa’yı satın almasına izin verdi. Ancak Komisyon bu satın almayı, Ermawa’nın Avrupa’daki tahıl taşımacılığında aksiyal hazneli vagon kiralama işi ile demiryolu ile tahıl taşımacılığı faaliyetlerini elinden çıkarması şartıyla onayladı. Aksi takdirde Komisyona göre, bu alandaki bu iki büyük firmanın birleşmesi, Fransa, Benelüks ülkeleri ve Almanya’nın bir bölümünde kaçınılmaz olarak fiili hâkim durum yaratacaktır.

Komisyon, İngiliz-Avustralya madencilik şirketleri Rio Tinto ile BHP Billiton arasındaki ortak girişim kurma planına karşı rekabet soruşturması açtığını duyurdu. Rio Tinto ve BHP, dünya demir cevheri üretiminin sırasıyla ikinci ve üçüncü en büyük üreticileri konumundalar. Komisyona önerdikleri ortak girişim planına göre, tarafların Batı Avustralya’daki demir cevheri varlıkları birleştirilecek. Komisyon, ortak girişimin özellikle demir cevherinin denizaşırı ticaretini olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini inceleyecek.

Komisyon, İngiliz Archimedes Pharma LTD’nin, Amerikan Warburg Pincus & Co ile Danimarkalı Novo Nordisk Foundation (Novo) tarafından ortak olarak satın alınmasına onay verdi. Warburg Pincus, sağlık dâhil olmak üzere birçok sektörde özel girişim sermaye yatırımları alanında faaliyet göstermekte; Novo bilimsel sağlık alanındaki araştırma-geliştirmeleri desteklemekte; Archimedes Pharma ise onkoloji, nöroloji ve yoğun bakım gerektiren branşlarda uzmanlaşmış portföyüyle, ağırlıklı olarak hastane ve klinik işletme ve yönetimi alanında faaliyette bulunmakta.