İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 OCAK 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Ocak ayının dördüncü ve son haftasını da geride bıraktık. Geride bıraktığımız hafta, Türkiye’nin Avrupa Konseyi ile ilişkileri çerçevesinde tarihi bir olaya sahne oldu.

Devamını Oku

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTER MECLİSİ BAŞKANI SEÇİLDİ

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM) ilk defa bir Türk parlamenter, Adalet ve Kalkınma Partisi Antalya Milletvekili ve AKPM Türk Delegasyonu Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu AKPM başkanlığına seçildi.

Devamını Oku

TÜRKİYE RAPORU, AVRUPA PARLAMENTOSU DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ’NDE ONAYLANDI

Mayıs 2007’ den beri Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye raportörlüğü görevini sürdüren “Avrupa Halk Partisi (European People’s Party (EPP)) üyesi Hollandalı parlamenter Ria Oomen Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye Raporu, 27 Ocak tarihinde Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edildi.

Devamını Oku

AB İLETİŞİM STRATEJİSİ (ABİS) TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

26 Ocak 2010 tarihinde Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış başkanlığında ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin (ABGS) evsahipliğinde AB İletişim Stratejisi Danışma ve Yönlendirme Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Devamını Oku

EGEMEN BAĞIŞ İKV’DE

İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Sayın Egemen Bağış’ın katılımı ile 22 Ocak 2010 tarihinde toplandı.

Devamını Oku

TOBB ANKARA AB BİLGİ MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

TOBB Ankara AB Bilgi Merkezi 28 Ocak günü düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Devamını Oku

TÜRKİYE – PAKİSTAN - AFGANİSTAN ÜÇLÜ ZİRVESİNİN DÖRDÜNCÜSÜ 25 OCAK’TA İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye - Pakistan - Afganistan üçlü zirvesinin dördüncüsü, ülkelerin Cumhurbaşkanları liderliğinde Genelkurmay ve istihbarat teşkilatları, ticaret ve ulaşım alanlarındaki yetkililerinin İstanbul’da bir araya gelmeleriyle gerçekleşti.

Devamını Oku

TIMMERMANS İSTANBUL VE ANKARA’DA TEMASLARDA BULUNDU

Hollanda’nın AB ile İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Frans Timmermans, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın daveti üzerine Türkiye’ye geldi.

Devamını Oku

DÜNYA EKONOMİK FORUMU DAVOS ZİRVESİ BAŞLADI

Dünya Ekonomik Forumu, 27 Ocak tarihinde “Dünyanın Durumunu İyileştirme: Dünyayı Yeniden Düşün, Yeniden Tasarla, Yeniden İnşa Et” teması ile 40’ıncı kez İsviçre’nin Davos kasabasında toplandı.

Devamını Oku

AB İÇİŞLERİ BAKANLARI TOLEDO’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN TOPLANTIDA YASADIŞI GÖÇ KONUSUNU ELE ALDI

21 Ocak 2010 tarihinde AB Dönem Başkanı İspanya’nın evsahipliğinde Toledo şehrinde içişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, yaşlanan Avrupa’nın getireceği olumsuz etkiler ile başa çıkılabilmesi için, Birliğin daha etkili bir göç ve uyum politikası geliştirmesi gerektiği vurgulandı.

Devamını Oku

AVRUPA TOPLULUKLARI ADALET DİVANI ALMANYA’DA ÇALIŞAN TÜRK İŞÇİLERİNİN ÇOCUKLARININ İŞ PİYASASINA KATILIMI KONUSUNDA KARAR ALDI

Avrupa Toplulukları Adalet Divanı (ATAD), bir Türk vatandaşının açmış olduğu dava üzerine, geçmişte en az 3 yıl Almanya’da çalışmış olan Türk işçi ailelerinin çocuklarının, Avrupa’daki iş piyasasına katılımının kolaylaştırılması gerektiği yönünde bir karar aldı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN TÜM BALKAN ÜLKELERİ İÇİN 2014’ÜN NİHAİ ÜYELİK TARİHİ OLARAK İLAN EDİLMESİ TEKLİFİNDE BULUNDU

Yunanistan’daki yeni Sosyalist Papandreu hükümeti “Ajanda 2014” isimli yeni bir siyasi girişim başlattı.

Devamını Oku

TÜİK, TÜRKİYE’NİN NÜFUSUNA İLİŞKİN YENİ RAKAMLARI AÇIKLADI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 yılına ait Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarını 25 Ocak 2010 tarihinde açıkladı.

Devamını Oku

DÜNYA BÖLGELER ZİRVESİ DAKAR DEKLARASYONU’NUN AÇIKLANMASIYLA SONA ERDİ

16 – 19 Ocak tarihlerinde Senegal’in başkenti Dakar’da Avrupa Çevre Denizcilik Bölgeleri (CPRM) ve Bölgesel Birlikler Küresel Forumu (FOGAR) tarafından gerçekleştirilen Dünya Bölgeler Zirvesi’nin bu seneki ana teması gıda güvencesi oldu.

Devamını Oku

BULGARİSTAN AB FONLARININ YÜZDE 20’SİNİ KAYBETME RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA

Bulgaristan Başbakanı Borissov 24 Ocak’ta yaptığı açıklamada, ülkesinin çevre konularıyla ilgili sorunlar nedeniyle AB’den sağlanan fonların yüzde 20’sini kaybedebileceğini belirtti ve bu konuyla ilgili muhalefeti suçladı.

Devamını Oku

AB’NİN 2009 ÜÇÜNCÜ ÇEYREK CARİ İŞLEMLER RAKAMLARI AÇIKLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurosat tarafından 22 Ocak’ta açıklanan verilere göre AB-27’nin AB dışı ülkelerle olan cari işlemler açığı, 2009’un 3’üncü çeyreğinde 27,7 milyar Avro’ya indi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN GÜNCEL ŞİRKET BİRLEŞMELERİ KARARLARI

Komisyon, SevenOne Media (ProSiebenSat1 Grubu şirketi), G+J Electronic Media Service ve IP Deutschland (Bertelsmann Grubu şirketleri) ile Tomorrow Focus Portal (Hubert Burada Media Grubu şirketi) arasında oluşturulan ortak girişime izin verdi.

Devamını Oku