İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 ŞUBAT 2010

KUZEY AKIM BORU HATTININ İNŞASINA NİSAN AYINDA BAŞLANACAĞI AÇIKLANDI

12 Şubat 2010’da Güney Finlandiya’nın bölgesel idari ajansının onay vermesiyle birlikte Kuzey Akım doğalgaz boru hattının inşasına başlanmasının önündeki tüm engeller ortadan kalkmış oldu. Kuzey Akım projesinin çevreye etkisini inceleyen fizibilite çalışmalarına ve planlara toplam
100 milyon Avro harcandığı açıklandı. Ancak yapılan çalışmalar neticesinde boru hattının deniz yatağına, deniz trafiğine, balıkçılığa, deniz memelilerine ve kültürel mirasa etkisinin azami düzeyde olacağı tespit edildi.

2011 yılında işler hale gelmesi beklenen Kuzey Akım doğalgaz boru hattının 1223 km uzunluğunda olması ve yılda 27,5 milyar metreküp doğalgaz taşıması öngörülüyor. Kuzey Akım projesi kapsamında ilkine paralel olarak inşa edilecek ikinci doğalgaz boru hattının tamamlanmasının ardından, proje toplam kapasitesi olan yıllık 55 milyar metreküpe erişecek. Bilindiği üzere Kuzey Akım projesinin hisselerinin yüzde 51’ini Gazprom, yüzde 20’sini Wintershall Holding,  yüzde 20’sini E.ON Ruhrgas, yüzde 9’unu ise Gasunie şirketleri ellerinde tutuyor.

Kuzey Akım projesinin AB’nin enerji arzı güvenliğine önemli katkı sağlayacağı belirtiliyor. Öte yandan özellikle Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya projenin Rusya’ya olan bağımlılığı artıracağı yönünde eleştiri getiriyor.