İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 ŞUBAT 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta yine hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği’nde yoğun bir gündeme tanıklık ettik. Türkiye’de geride bıraktığımız haftada yargı reformu ve bu çerçevedeki gelişme ve tartışmalar gündemin ilk sıralarına oturdu. Üst yargı makamlarının yetki sınırları çerçevesindeki gelişmeler ve süregelen tartışmalar daha önceden de Türkiye’nin gündemini uzunca bir süre meşgul eden “yargı reformu” tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Devamını Oku

AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTISINDA YUNANİSTAN’IN SIKI TAKİBE ALINMASI KARARLAŞTIRILDI

15–16 Şubat’ta Brüksel`de toplanan AB ekonomi ve maliye bakanları Yunanistan’ın, yönetiminin bütçe açığını bu yıl yüzde 8,7’ye (4 puanlık düşüşle) indirme yönünde aldığı önlemler için bir aylık süre tanıdı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DA YAŞANAN BORÇ KRİZİ VE AVRO ALANI

Yunanistan, 2001 yılı başında Avrupa Birliği`nin ortak para birimi Avro`yu kabul etmesi ve Avro Alanı’na dâhil olmasından bu yana görülen en büyük ekonomik krizle mücadele ediyor. 2009’da GSYİH’sının %12,7’si oranındaki bütçe açığı, Avro Alanı ve İstikrar ve Büyüme Paktı’nda bulunan ülkeler için öngörülen %3 düzeyinin 4 kat üzerinde seyrediyor.

Devamını Oku

EĞİTİM KONSEYİ 15 ŞUBAT’TA TOPLANDI

15 Şubat’ta toplanan 27 Avrupa Birliği üyesi ülkenin Eğitim Bakanları, görüşmelere, Avrupa Komisyonu ve Konsey’in Eğitim&Staj 2010 programının uygulamasıyla ilgili bir raporu kabul ederek başladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BELÇİKA’DA GERÇEKLEŞEN TREN KAZASININ SORUMLULUĞUNU KABUL ETMİYOR

Belçika’da 18 kişinin ölümüne neden olan tren kazası, çarpışmada AB’nin dolaylı sorumluluğu olduğu şeklinde tartışmalara yol açtı. Kazada çarpışan trenlerin, kırmızı ışıkta trenleri otomatik olarak durduran fren sistemine sahip olmadığı ortaya çıktı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU ÜYELERİNDEN VE AVRUPA İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU’NDAN TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK

60 günden fazla süredir eylemlerini sürdüren Tekel işçilerine Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) ve Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri tarafından destek verildi.

Devamını Oku

AB SANAYİ BAKANLARI GAYRİRESMÎ TOPLANTISININ GÜNDEMİNDE OTOMOTİV SANAYİ VARDI

Avrupa Komisyonu’nun Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Üyesi Antonio Tajani’nin girişimiyle 19 Şubat tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen Sanayi Bakanları gayriresmî toplantısında, AB üye ülkelerinde otomotiv sanayinin yaşadığı zorluklar, kısa ve orta vadeli planlar ile sanayinin yapısının güçlendirilmesi tartışıldı.

Devamını Oku

KUZEY AKIM BORU HATTININ İNŞASINA NİSAN AYINDA BAŞLANACAĞI AÇIKLANDI

12 Şubat 2010’da Güney Finlandiya’nın bölgesel idari ajansının onay vermesiyle birlikte Kuzey Akım doğalgaz boru hattının inşasına başlanmasının önündeki tüm engeller ortadan kalkmış oldu.

Devamını Oku

LİBYA VE İSVİÇRE ARASINDA YAŞANAN VİZE KRİZİ SCHENGEN ÜLKELERİNE DE SIÇRADI

Libya, İsviçre ile uzun süredir yaşadığı sorunların etkisiyle, Schengen üyesi ülkelerin vatandaşlarına artık vize verilmeyeceğini ve daha önceden verilmiş olan vizelerin de iptal edildiğini ilan etti.

Devamını Oku

İTO VE AB BİLGİ MERKEZİ “TEMİZ ÜRETİM VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TÜKETİM” SEMİNERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İTO bünyesindeki İstanbul AB Bilgi Merkezi 19 Şubat 2010 tarihinde İstanbul’da “Temiz Üretim ve Sürdürülebilir Tüketim” başlıklı bir seminer gerçekleştirildi.

Devamını Oku

PEOPLE TO PEOPLE 2010 (İNSANDAN İNSANA 2010) PROGRAMI DUYURUSU YAYIMLANDI

Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakereleri çerçevesinde Türkiye’ye ve diğer aday ülkelere yönelik P2P Programı oluşturuldu. Bu program sivil toplum kuruluşlarına bölgesel, ulusal ve Avrupa düzeyinde destek verebilmeyi hedefliyor.

Devamını Oku

KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIMLAR KAPSAMINDA BİR PROJE ÇAĞRISI YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu, Batı Balkanlar ve Türkiye’de, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) aracılığıyla mali destek verilecek projeler için bir Teklif Çağrısı yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AB’DEKİ YEDİ GÜNEŞLENME YATAĞINDAN BİRİNİN SAĞLIKLI OLMADIĞINI AÇIKLADI

12 Şubat’ta açıklanan Avrupa Komisyonu’nun yaptığı bir anket çalışması raporunda, AB ülkelerinde kullanılan yedi güneşlenme yatağından birinin AB mevzuatı ultraviyole (UV) radyasyonu güvenlik sınırlarına uygun olmadığı ve konuya ilişkin net bir tüketici kılavuzunun bulunmadığı açıklandı.

Devamını Oku

CEDITH, AVRUPA-AKDENİZ BÖLGESİ`NDEN AB ÜLKELERİNE YAPILAN TEKSTİL VE GİYİM ÜRÜNÜ İTHALATINDAKİ DÜŞÜŞE İLİŞKİN BİR AÇIKLAMA YAPTI

Avrupa-Akdeniz Tekstil ve Giyim Sanayi Grubu CEDITH (Cercle Euro-Méditerranéen des Dirigeants du Textile, de l’Habillement et des Industries de la mode - Euro-Mediterranean Circle of Textile and Clothing Industries) tarafından 18 Şubat 2010 tarihinde yapılan açıklamada, Avrupa’nın tekstil ve hazır giyim sektöründe en büyük dört tedarikçi ülkesi olan Türkiye, Tunus, Fas ve Mısır’ın, 2009 yılı satışlarında ciddi düşüşlerin yaşandığı belirtildi.

Devamını Oku

AB ÇİN’DEN KÂĞIT İTHALATINA ANTİ-DAMPİNG SORUŞTURMASI BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu 18 Şubat tarihinde, Çin’den ithal edilen kuşe kağıtlar için anti-damping soruşturması başlattı. Komisyon’dan yapılan açıklamada soruşturma kapsamına özellikle, kuşe kâğıt, karton sayfa ve ağırlık ve renk olarak belirli özelliklere sahip rulo halindeki kâğıtların alındığı bildirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU YAHOO’NUN MICROSOFT TARAFINDAN SATIN ALINMASINA İZİN VERDİ

Komisyon Yahoo’nun internet arama ve reklâm faaliyetlerinin Microsoft tarafından devralınmasına izin verdi. Yahoo ile Microsoft arasında yapılan anlaşmaya göre, Microsoft, Yahoo’nun internet arama teknolojilerinin 10 yıllık münhasır lisansına sahip olacak.

Devamını Oku