İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 ŞUBAT 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Şubat ayının son haftasını da geride bıraktığımız bu günlerde Türkiye yine hareketli bir gündemle baş başa. Geçtiğimiz hafta, Balyoz Planı soruşturması, bu çerçevede yaşanan gelişmeler ve süregelen tartışmalar Türkiye’nin siyasal gündemini oluşturdu. Bilindiği üzere Türkiye’de, son dönemlerde, sivil-asker ilişkileri kamuoyunun üzerinde durduğu önemli konulardan birini teşkil ediyor. Olayları ve tartışmaları AB çerçevesinden değerlendirdiğimizde, bu gibi meselelerin toplumsal gerginliğe ve kutuplaşmaya yol açmadan çözüme kavuşturulmasında hukukun üstünlüğü ilkesinin ne kadar önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğünün tam olarak yerleştiği ülkelerde, siyasi ya da herhangi bir başka otoritenin yargı üzerinde etki oluşturmasının söz konusu olamayacağını ve gerçekten demokratik bir sistemin ancak ve ancak tarafsız ve bağımsız bir yargı sistemiyle pekişeceğini bir kez daha vurgulamakta fayda var. Türkiye’de de yargının etkinliğini ve bağımsızlığını güçlendirecek bir yargı reformuna ihtiyaç olduğu biliniyor. Ancak yargının toplumdaki rolü ve önemi dikkate alındığında, bu sürecin siyasi mülahazalar ve çıkar hesaplarından mümkün olduğunca arındırılmış bir ortamda gerçekleştirilmesi gerekliliği de ortaya çıkıyor. Bu konuda toplumun tüm kesimlerinin ve özellikle siyasi otoritenin azami dikkati göstermesi şart.

Haftayı Türkiye – Avrupa Birliği ilişkileri çerçevesinde değerlendirdiğimizde belirtmemiz gereken en önemli nokta 22-23 Şubat tarihlerinde 63’üncüsü gerçekleştirilen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısı. Toplantının gündemini 3 temel konu oluşturdu, 10 Şubat’ta Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen Türkiye Raporu, geri kabul anlaşması ve vize sorunu. Bu haftaki bültenimizde toplantıyla ilgili geniş bir habere yer veriyoruz.

Yine bu hafta içinde gerçekleşen önemli gelişmelerden biri KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile GKRY Lideri Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm yolunda 68. kez bir araya gelmeleri oldu. 24 Şubat’ta gerçekleştirilen görüşmede ekonomi başlığının ele alındığı ve liderler arasındaki bir sonraki görüşmenin 4 Mart’ta olacağı belirtildi.

AB Tarım Bakanları Konseyi’nin toplanması ve Avrupa Komisyonu’nun İzlanda’yla müzakerelere yeşil ışık yakması bu hafta AB nezdinde gerçekleşen önemli olaylardan ikisini oluşturdu. Bunlar dışında AB Dışişleri Bakanları’nın 22 Şubat Pazartesi günü Pakistan ile aralarında imzalanacak geri kabul anlaşmasının sonuçlandırılması için onay vermesi de haftanın önemli olaylarından biriydi. Sözü edilen geri kabul anlaşmasının yükümlülükleri tam karşılıklılığa dayanıyor ve ulusal vatandaşlar, üçüncü ülke vatandaşları ve vatandaşlığını yitiren kişiler için geçerli olacak.

Türkiye’nin Mart ayı içinde sene başından beri içinde bulunduğu “kamplaşma yoğun” ortamdan bir an evvel çıkması dileklerimizle siz okuyucularımıza iyi haftalar diliyoruz.