İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 ŞUBAT 2010

BAŞBAKAN ERDOĞAN VE BERABERİNDEKİ HEYET HÜKÜMETLERARASI ZİRVE İÇİN İSPANYA’YA GİTTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Hükümetlerarası ikili zirve için 21 Şubat’ta Madrid’e gitti. Madrid Zirvesi’nde, Başbakan Erdoğan’a, Medeniyetler İttifakı’ndan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali YıldırımEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu eşlik etti. İspanya’nın Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı görevi nedeniyle tüm ikili zirvelerini iptal ettiği bir dönemde Türkiye ile gerçekleştiren görüşmelere ev sahipliği yapması Ankara ile olan ilişkilere ne kadar çok önem verildiğinin bir kanıtı olarak değerlendirildi. Hem Erdoğan ve Zapatero’nun hem de Bakanların ikili görüşmelerinde birçok konu masaya yatırıldı. Ayrıca Başbakan Erdoğan, İspanya Kralı Juan Carlos tarafından da kabul edildi.

Erdoğan ve Zapatero görüşme sonrasında bir basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı. Bu toplantıda İspanya’nın dönem başkanlığı süresince açılabilecek başlıklar da gündeme geldi. Zapatero, Başkanlıkları esnasında, olabilecek en fazla başlığı açmaya çalıştıklarını dile getirdi. Gıda Güvenliği ve Eğitim öne çıkan başlıklar olarak değerlendiriliyor. Buna ek olarak Erdoğan, İspanya ile iş adamları, akademisyen ve sanatçılara 5 yıllık çok girişli vize verilmesine ilişkin bir mutabakat sağlandığını açıkladı.

22 Şubat Pazartesi günü İspanya’nın en saygın gazetelerinden El Pais’te Erdoğan ile yapılan bir röportaj yayımlandı. Ayrıca Erdoğan, Neuva Economia Forum tarafından düzenlenen bir toplantıda ilgili bürokrat, akademisyen, gazeteci ve yazarlarla buluştu, “Türkiye-İspanya: Barış, İstikrar ve Refah için Ortak Vizyon” başlıklı bir konuşma yaptı. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefine daimi bağlılığını vurguladı. Tam üyeliği engelleme çabalarının nafile olduğunu dile getiren Erdoğan, Türkiye Avrupa’nın bir parçasıdır şeklinde konuştu, Kıbrıs konusuna da değindi. Türkiye’nin komşularla sıfır sorun politikası çerçevesinde bir dış politika izlediğini, Yunanistan, Suriye, Irak, İran, Gürcistan, Rusya, Bulgaristan, Romanya ve Ermenistan ile ilişkilerin iyileştirilmesi yönünde çaba sarf ettiğini sözlerine ekledi. Kıbrıs konusunda da aynı tutumun geçerli olduğunu dile getirirken Kıbrıs Rum tarafının da çözüm yolunda irade göstermeye teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

Madrid’den sonra Sevilla’ya da ziyarette bulunan Erdoğan, Nodo Vakfı tarafından verilen ödülü kabul etti. Ödül, Medeniyetler İttifakı projesi çerçevesinde Erdoğan’ın kültürlerarası diyaloga olan katkılarından dolayı verildi.