İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 ŞUBAT 2010

AVRUPA KOMİSYONU BÜNYESİNDE İKİ YENİ GENEL MÜDÜRLÜK OLUŞTURULDU

Komisyon Üyelerinin yeni görev dağılımı çerçevesinde, teşkilat yapısında ortaya çıkan değişiklikler doğrultusunda 17 Şubat 2010 tarihinde bazı kararlar alan Avrupa Komisyonu, iki yeni Genel Müdürlük oluşturulmasına karar verdi. Bu kapsamda Avrupa Komisyonu bünyesinde Enerji (ENER) ve İklim Çalışmaları (CLIM) Genel Müdürlükleri oluşturuldu.

Enerji Genel Müdürlüğü, daha önceki adıyla Ulaştırma ve Enerji Genel Müdürlüğü bünyesinde enerji konularından sorumlu departmanlar ile Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nden transfer edilecek Enerji Görev Gücü'nden oluşuyor. Bu birimin Genel Müdürlük görevini şu anda Rekabet Genel Müdürlüğü görevini yürüten İngiliz Philip Lowe üstelenecek. Ulaştırma politikasından sorumlu departmanlar, ismi Mobilite ve Ulaştırma Genel Müdürlüğü (MOVE) olarak değiştirilen genel müdürlük bünyesinde yer almaya devam edecek.

İklim Çalışmaları Genel Müdürlüğü ise Çevre Genel Müdürlüğü'nün konuyla ilgili görevlerini, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün iklim değişikliğine ilişkin uluslararası müzakereler kapsamındaki görevlerini ve Girişimcilik ve Sanayi Genel Müdürlüğü'nün iklim değişikliğiyle bağlantılı görevlerini üstlenecek. Bu birimin Genel Müdürlüğü'nü ise şu anda Çevre Genel Müdürlüğü'nde Genel Müdür Yardımcısı konumundaki Belçikalı Jos Delbeke yürütecek.