İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 ŞUBAT 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Şubat ayının son haftasını da geride bıraktığımız bu günlerde Türkiye yine hareketli bir gündemle baş başa.

Devamını Oku

TÜRKİYE – AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU’NUN 63. TOPLANTISI BRÜKSEL’DE YAPILDI

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) 63. toplantısı 22–23 Şubat 2010 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN VE BERABERİNDEKİ HEYET HÜKÜMETLERARASI ZİRVE İÇİN İSPANYA’YA GİTTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Hükümetlerarası ikili zirve için 21 Şubat’ta Madrid’e gitti.

Devamını Oku

KIBRIS’TA KAPSAMLI MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde kapsamlı bir çözüm bulunması amacıyla KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile GKRY Lideri Dimitris Hristofyas arasında yürütülen müzakerelerde 68. görüşme 24 Şubat 2010 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU İZLANDA İLE ÜYELİK MÜZAKERELERİNİN BAŞLAMASINA YEŞİL IŞIK YAKTI

Avrupa Komisyonu, 24 Şubat 2010 tarihinde, İzlanda ile üyelik müzakerelerinin başlayabileceğini belirten olumlu görüşünü Avrupa Konseyi’ne sundu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BÜNYESİNDE İKİ YENİ GENEL MÜDÜRLÜK OLUŞTURULDU

Komisyon Üyelerinin yeni görev dağılımı çerçevesinde, teşkilat yapısında ortaya çıkan değişiklikler doğrultusunda 17 Şubat 2010 tarihinde bazı kararlar alan Avrupa Komisyonu, iki yeni Genel Müdürlük oluşturulmasına karar verdi.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DA EKONOMİK KRİZLE MÜCADELE TEDBİRLERİNE KARŞI GENEL GREV YAPILDI

24 Şubat 2010 Çarşamba günü, Yunan hükümetinin ekonomik krizle mücadele için aldığı tedbirlere karşı Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ve Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu’nun (ADEDİ) çağrısıyla ülkede genel greve gidildi.

Devamını Oku

AVRUPA SANAYİCİLERİ YUVARLAK MASASI’NIN “2025 YILINDA REKABETÇİ BİR AVRUPA İÇİN YENİ BİR VİZYON” ADLI RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası (European Round Table of Industrialists), Türkiye’den Eczacıbaşı Grup ve Sabancı Holding’in yer aldığı ve Renault, Nokia, Vodafone, Fiat, Total ve Unilever gibi sanayi ve teknoloji sektörlerinde lider konumdaki şirketlerin icra ve yönetim kurulu başkalarının üye olduğu bir platform.

Devamını Oku

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ 2009 YILINDA DÜNYA TİCARETİNİN %12 AZALDIĞINI AÇIKLADI

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından 24 Şubat 2010 tarihinde, dünya ticaretinin 2009 yılında %12 oranında azaldığı, bu oranın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en büyük düşüş olduğu açıklandı.

Devamını Oku

HÂKİM VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU İLE YÜKSEK MAHKEMELERIN ROLÜNÜ GÜÇLENDİRMEYİ AMAÇLAYAN AB FİNANSMANLI PROJENİN AÇILIŞ TÖRENİ ANKARA`DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB`ye katılım sürecinde yüksek yargı kurumlarını oluşturan Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile Yüksek Mahkemelerin rolünü güçlendirmeyi amaçlayan AB finansmanlı projenin açılış töreni 24 Şubat 2010 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BİYOYAKITLARIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNE İLİŞKİN RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu elektrik, ısınma ve soğutma amacıyla biyokütle ve biyogazın kullanımı için sürdürülebilirlik kriterlerini içeren raporunu 25 Şubat 2010 tarihinde yayımladı.

Devamını Oku

AVRO ALANI ARA DÖNEM EKONOMİK TAHMİN RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2010 tarihinde ara dönem ekonomik tahmin raporu yayımlandı.

Devamını Oku

AB TARIM BAKANLARI KONSEYİ TOPLANDI

22 Şubat tarihinde Brüksel’de toplanan Tarım Bakanları Konseyi’nde üye ülkelerin tarım ve kırsal kalkınma alanında günümüzde yaşadıkları sorunlar ele alınırken, aynı zamanda Fransa’nın öncülük ettiği öneriyle birlikte, 2013 sonrası Ortak Tarım Politikası ve Ortak Piyasa Düzenleri hakkında üye ülkelerin görüşleri ortaya kondu.

Devamını Oku

GDO ÜRETİMİ DÜNYA GENELİNDE ARTARKEN AVRUPA BİRLİĞİ’NDE AZALDI

Uluslararası biyoteknoloji endüstrisini temsil eden Uluslararası Tarımsal Biyoteknoloji Uygulamalarına Erişim Hizmeti, ISAAA’nın verilerine göre, 2009 yılında dünya genelinde toplam 25 ülkede GDO üretimi yapıldığı ve bu ülkelerde GDO üretimi yapılan toplam arazi miktarının 134 milyon hektar olduğu açıklandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU MAVİ YÜZGEÇLİ ORKİNOSUN ULUSLARARASI TİCARETİNİN YASAKLANMASINI DESTEKLEDİĞİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu 22 Şubat Pazartesi günü nesli tükenme tehlikesi altında olan ve sayıları hızla azalan mavi yüzgeçli orkinosun korunması amacıyla en üst düzeyde tedbir alınması gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GOOGLE’A REKABET SORUŞTURMASI BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu Google’ın online reklam pazarında, hâkim durumunu kötüye kullanarak rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Devamını Oku