İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 ŞUBAT-5 MART 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bir süredir hem Türkiye, hem de Avrupa Birliği’nin kendi iç sorunlarına yoğunlaştıklarını gözlemliyoruz. Geçtiğimiz hafta bu konudaki gözlemlerimizi haklı çıkardı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU LİZBON STRATEJİSİ’NİN YERİNİ ALACAK “AVRUPA 2020” STRATEJİSİNİ KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu 3 Mart 2010 tarihinde Lizbon Stratejisi’nin yerini alacak olan “Avrupa 2020: akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme için bir strateji” başlıklı yeni stratejiyi kabul etti.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ – ASEAN SERBEST TİCARET ANLAŞMASI GÖRÜŞMELERİNDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI

Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel de Gucht’un 1–5 Mart 2010 tarihlerini kapsayan Asya ziyareti kapsamında AB ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkeleri arasında serbest ticaret anlaşması (STA) müzakereleri için önemli adımlar atıldı.

Devamını Oku

AB REKABETÇİLİK KONSEYİ YEŞİL ARAÇ STRATEJİSİNE DESTEK VERDİ

1 Mart 2010 tarihinde AB Dönem Başkanı İspanya’nın Sanayi Bakanı Miguel Sebastian başkanlığında toplanan Rekabetçilik Konseyi’nin gündeminde Avrupa Birliği için yeni bir sanayi politikası geliştirilmesi vardı.

Devamını Oku

AB FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ KORUNMASI ALANINDA ALINACAK ÖNLEMLERİ TARTIŞIYOR

1 Mart 2010 tarihinde yapılan Rekabetçilik Konseyi’nin ana gündem maddelerinden biri de fikri mülkiyet haklarının korunmasıydı.

Devamını Oku

KIBRIS’TA LİDERLER GÖRÜŞMELERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında 11 Eylül 2008 tarihinden bu yana yürütülen müzakerelerin 69’uncu görüşmesi 4 Mart 2010’da yapıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GÜNEY AKIM PROJESİ’NE AÇIK OLDUĞUNUN İLK SİNYALİNİ VERDİ

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger 2 Mart 2010 tarihinde Bulgaristan’da düzenlenen bir enerji forumunda yaptığı açıklamada güvenlikle ilgili teknik koşulları sağlaması halinde Güney Akım Projesi’nin Avrupa Komisyonu tarafından desteklenebileceğini belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AB’NİN DOĞU VE GÜNEYDOĞU KOMŞULARI İÇİN 5,7 MİLYAR AVRO’LUK MALİ DESTEĞİ ONAYLADI

Avrupa Komisyonu, siyasi ve ekonomik reformların yanı sıra bölgesel işbirliğini de desteklemeye yönelik olarak Avrupa Komşuluk ve Ortaklık Aracı (ENPI) çerçevesinde, doğu ve güneydoğusundaki 17 ülkeye, önümüzdeki üç yıl boyunca (2011–2013) 5,7 milyar Avro’luk fon aktarma kararını 2 Mart 2010 tarihinde onayladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 43 ENERJİ PROJESİ’NE MALİ DESTEK VERECEK

Avrupa Komisyonu, Ekonomik İyileşme Planı çerçevesinde toplam 2,3 milyar Avro mali destek sağlayacağı enerji alanındaki projeleri 4 Mart 2010 tarihinde açıkladı.

Devamını Oku

ANDORRA OECD’NİN VERGİ KAYITLARINA İLİŞKİN BİLGİ TEMİN ETMEYEN ÜLKELER LİSTESİNDEN ÇIKARILDI

Andorra vergi kayıtları hakkında karşılıklı bilgi alışverişi sağlanmasına ilişkin 24 Şubat’ta Danimarka, Faroe Adaları, Finlandiya, Grönland, İzlanda, Norveç ve İsveç ile anlaşma imzaladı.

Devamını Oku

OLLI REHN YUNANİSTAN’IN BORÇ KRİZİ İLE BAŞEDEBİLMESİ İÇİN İLAVE ÖNLEMLER ALMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ

1 Mart’ta Atina’da Yunan Maliye Bakanı ile görüşen Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Yunanistan’ın 2010’da kamu açığının GSYİH’ye oranını yüzde 4’ün altına indirmek amacıyla ilave önlemler alması gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ PATATESİN AB ÜYE ÜLKELERİNDE ÜRETİMİNE İZİN VERDİ

Göreve kısa bir süre önce başlayan ikinci Barroso Komisyonu 2 Mart Salı günü Avrupa Birliği’nde GDO üretiminin artırılması yönünde önemli bir karar aldı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE ORGANİK TARIM YAPILAN ARAZİ MİKTARI ARTTI

Eurostat’ın 1 Mart’ta açıkladığı verilere göre 2008 yılında AB üye ülkelerinde 7,8 milyon hektarlık arazide organik tarım yapıldı ve organik tarım yapılan arazi alanı 2007 yılına göre yüzde 7 arttı.

Devamını Oku