İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-15 MART 2010

AKDENİZ İÇİN BİRLİK SEKRETERYASI’NIN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Akdeniz için Birlik Sekreteryası’nın açılışı 4 Mart 2010 Perşembe günü Barselona’da gerçekleştirildi. AB Dönem Başkanı İspanya’nın Dışişleri Bakanı Miguel Ángel Moratinos, Akdeniz için Birlik’in eşbaşkanlığını yürüten Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Aboul Gheit, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle törende hazır bulundu. Ayrıca Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh, Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Musa, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Girişimi Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio, AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve Katalan mahalli otoritelerinin de iştirak ettiği törende henüz birkaç hafta önce Genel Sekreterlik görevine atanan Ahmed Massadeh’in göreve başlamasına resmen şahit olundu. Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle açılışta yaptığı konuşmada Avrupa Komisyonu’nun Akdeniz için Birlik’e tam desteğini yineledi. Ayrıca Füle, Akdeniz bölgesindeki sivil toplum kuruluşlarının platformu Anna Lindh Forumu’nda yaptığı konuşmada da Avro-Akdeniz ilişkilerinde sivil toplum ve kültürel diyalogun rolünün önemi üzerinde durdu.

AB Dönem Başkanlığı tarafından sürece ilişkin yapılan açıklamada, AB’nin en başından beri, bundan 15 yıl önce Barselona Deklarasyonu’nda ortaya konulan ilke, değer ve hedefler bütününü memnuniyetle karşıladığına vurgu yapıldı. Bugün, bu organizasyonun 6 temel önceliğinin Akdeniz’in temizlenmesi, deniz yollarının geliştirilmesi, sivil koruma programının oluşturulması ve geliştirilmesi, alternatif enerjiler ve Akdeniz Güneş Enerjisi Planı’nın oluşturulması, bölgedeki iş dinamiklerinin kalkındırılması ve Avro-Akdeniz Üniversitesi’nin oluşturulması olduğuna değinildi.

Daha önce de Ürdün’ün Brüksel nezdinde Büyükelçilik görevini yürüten yeni Genel Sekreter Massadeh’i şimdi zor bir görev bekliyor. Masadeh’in en erken nisan ayı ortalarında 6 yardımcı sekreterin de seçilmesiyle görevine başlaması bekleniyor. Yunanistan ve İtalya bu konuda seçimlerini yapmış olsalar da, Avro-Akdeniz üst düzey yetkilileri tarafından alınan kararla 6 yardımcı sekreterin de atanması beklenecek. Ayrıca bu süre içerisinde yeni kadro da işe alınacak. Daha da önemlisi bütçe kararlaştırılacak ve kimlerin ne kadar katkı sağlayabileceği belirlenecek. Bu konuda ilk açıklama Avrupa Komisyonu’ndan geldi ve Stefan Füle Komisyon tarafından 3 milyon Avro tahsis edileceğini beyan etti. En önemli katkılardan biri de, tamamıyla yenilenmiş 2700 metrekareden fazla bir alan tahsis edeceklerini bildiren Katalonya’dan geldi. Maddi destek de sağlayacaklarını belirten Katalan mahalli yetkilileri Barselona’yı bu oluşumun başkenti yapma yönündeki kararlılığını sürdürüyorlar. Hatırlanacağı üzere Avrupa ve Akdeniz ülkeleri arasındaki bu işbirliği sürecine esas ivme kazandıran konferansa da Barselona ev sahipliği yapmıştı. 1995 yılında gerçekleşen Barselona Deklarasyonu’nun akabindeki dönemde sürecin ivmesini kaybetmesi üzerine ortaklığın etkinliği ve verimliliği sorgulanmaya başlanmış, 2008 Temmuz’unda Paris Zirvesi’nde sürece yeni bir canlılık kazandırılmak istenmişti.

1995’ten günümüze çok da etkin olmayı başaramayan Avro-Akdeniz Ortaklık Süreci kurumsallaşma yolunda hala daha ciddi sorunlarla karşı karşıya. Genel Sekreterlik görevinin oluşturulması ve Massadeh’in Genel Sekreter olarak atanması önemli bir gelişme fakat bu yönde daha katedilmesi gereken uzun bir mesafe var. Avrupa kurumlarının Avro-Akdeniz ortaklık hükümleri bünyesindeki sürece doğrudan katılıp katılmayacağı sorunsalı devam ediyor. Bugün süreç, hükümetlerarası boyuttan ziyade kurumlar arası boyuta yoğunlaşacak gibi görünüyor. Bu durumda Avrupa Komisyonu’nun da sürecin ne kadar içinde olacağı tartışmalı.