İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-15 MART 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri her iki tarafın da atacağı adımları beklerken geçtiğimiz hafta yine de Türkiye’nin AB üyeliği açısından önemli gelişmelere sahne oldu.

Devamını Oku

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ KIBRIS’TAKİ MÜLKİYET SORUNUNA İLİŞKİN DAVALAR HAKKINDAKİ KARARINI AÇIKLADI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Kıbrıs’ta sürmekte olan mülkiyet sorununa ilişkin açılan 8 davayı birleştirerek ele aldı ve söz konusu davalara ilişkin kararını 5 Mart 2010 tarihinde açıkladı.

Devamını Oku

İKV BAŞKANI PROF. DR. HÂLUK KABAALİOĞLU AVRUPA HUKUK FAKÜLTELERİ BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği`nin (ELFA) Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’da gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hâluk Kabaalioğlu Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Devamını Oku

"8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ" NEDENİYLE ÜST DÜZEY AB YETKİLİLERİ ÇEŞİTLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

8 Mart 2010 tarihinde İspanya`nın Eşitlikten Sorumlu Bakanı Bibiana Aido Almagro başkanlığında toplanan Avrupa Parlamentosu`nun İstihdam ve Sosyal İşler Komitesi, "Dünya Kadınlar Günü" vesilesiyle AB`de kadına karşı ayrımcılıkla mücadele konusunu ele aldı.

Devamını Oku

AKDENİZ İÇİN BİRLİK SEKRETERYASI’NIN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Akdeniz için Birlik Sekreteryası’nın açılışı 4 Mart 2010 Perşembe günü Barselona’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANI BARROSO VE AVRUPA PARLAMENTOSU TÜRKİYE RAPORTÖRÜ OOMEN-RUİJTEN DEPREM SONRASINDA YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

8 Mart günü sabaha karşı Elazığ’da meydana gelen ve 51 kişinin ölümüne, 70 kişinin de yaralanmasına neden olan şiddetli depremin ardından Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso yaptığı yazılı açıklamada deprem haberini endişe içinde aldığını vurguladıktan sonra kendi adına ve Avrupa Komisyonu adına Türkiye Cumhurbaşkanı, Türk hükümeti ve halkı ile dayanışma içinde olduklarını belirtti ve afette hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ MALİ İŞLEMLERİN VERGİLENDİRİLMESİNİN ETKİLERİNİ İNCELİYOR

Avrupa Parlamentosu 10 Mart 2010 tarihinde sıcak para hareketleri başta olmak üzere uluslararası mali işlemlerin vergilendirilmesiyle ilgili kararı kabul ederek incelenmek üzere Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’ne gönderdi.

Devamını Oku

BARROSO AVRUPALI PARLAMENTERLERİN SORULARINI CEVAPLADI

9 Mart Salı günkü Avrupa Parlamentosu genel kurul toplantısında, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso parlamenterlerin güncel birçok konu hakkındaki sorularını cevapladı.

Devamını Oku

AB KYOTO SONRASI İKLİM ANLAŞMASI İÇİN 2011’İ HEDEFLİYOR

Aralık 2009’da Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleştirilen ve Kyoto Protokolü’nün kapsamının sona erdiği 2012 sonrasının emisyon azatlım yükümlülüklerini belirlemeyi hedefleyen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) 15. Taraflar Konferansı’nın (COP15) başarısızlıkla sonuçlanmasını takiben başlayan arayışlara bir katkı da Avrupa Birliği’nden geldi.

Devamını Oku

ABAD KİRLETEN ÖDER İLKESİNİ ONAYLADI

Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) 9 Mart’ta C-379/08 ve C-380/08 sayılı davalar hakkında aldığı kararla “kirleten öder” ilkesini onaylamış oldu.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU DAHA UYUMLU BİR DIŞ POLİTİKA STRATEJİSİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLERİ SIRALADI

İtalyan Parlamenter Gabriele Albertini tarafından hazırlanan Ortak Dış ve Güvenlik Politikası raporu 10 Mart 2010 tarihinde Strazburg’da yapılan oylamada 66 red oyuna karşılık 592 kabul oyu ile kabul edildi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU TÜKETİCİ HAKLARININ DAHA FAZLA GENİŞLEMESİNİ TALEP EDİYOR

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) İç Pazar ve Tüketicinin Korunması Komitesi (IMCO), 9 Mart 2010 tarihinde İsveçli Sosyal Demokratlardan Anna Hedh’in tüketicinin korunmasına ilişkin raporunu onayladı.

Devamını Oku

AB DNA DİZİLİMLERİNİN PATENTLE KORUNMASINI TARTIŞIYOR

Avrupa Adalet Divanı tarafından görülen C-428/08 Monsanto Technology LLC / Cefetra BV davasına ilişkin görüşünü 9 Mart 2010 tarihinde sunan Kanun Sözcüsü Paolo Mengozzi, DNA dizilimlerinin, patent kapsamında belirtilen işlevleri yerine getiriyor olması halinde patent korumasına tabi olabileceğini belirtti.

Devamını Oku

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINA İLİŞKİN DAVAYI AVRUPA KOMİSYONU KAZANDI

Avrupa Adalet Divanı tarafından 9 Mart tarihinde karar bağlanan C-518/07 sayılı dava kapsamında Divan, Almanya karşısında Komisyon’u haklı bulduğunu açıkladı.

Devamını Oku

KÜRESELLEŞME UYUM FONU’NDAN ALMANYA VE LİTVANYA’YA TOPLAM 7,6 MİLYON AVRO KAYNAK AYRILDI

9 Mart 2010 tarihinde Strazburg’da toplanan Avrupa Parlamentosu, AB Küreselleşme Uyum Fonu’ndan Almanya ve Litvanya’da işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalan işçilere ayrılan 7,6 milyon Avro tutarındaki mali desteği onayladı.

Devamını Oku