İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 MART 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçen hafta AB nezdinde Türkiye’ye ilişkin gerçekleşen iki önemli gelişme Avrupa Parlamentosu’nda AP Türkiye Dostları Grubu’nun kurulması ve diyalog toplantısının düzenlenmesi oldu. AP Türkiye Dostları Grubu (Friends of Turkey Intergroup) AP’de temsil edilen 15 üye ülke ve 5 farklı siyasi gruptan toplam 47 parlamenterin katılımı ile oluşturuldu. Başkanlığına Avrupa Halkları Grubu üyesi Slovenya eski Başbakanı Alojz Peterle, sekreterliğine ise İsmail Ertuğ’un danışmanı Fatih Aydoğan’un seçildiği ve AP’de temsil edilen bütün büyük siyasi partilerden üyesi bulunan grup, Türkiye'nin AB sürecinde aktif rol oynamayı ve Türkiye-AB ilişkilerine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yurtdışı ziyaretleri geçtiğimiz haftanın önemli olaylarındandı. Özellikle Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Finlandiya’da 12–14 Mart tarihlerinde gerçekleşen Lapland Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılması Türkiye – AB ilişkileri açısından kayda değer bir öneme sahip. Toplantıya Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb evsahipliği yaptı. Gayriresmî olarak gerçekleştirilen, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un katıldığı toplantıda, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, AB üyesi olmayan tek ülke temsilcisi olarak yer aldı. Küreselleşen dünyada AB’nin konumu, Lizbon Antlaşması ile birlikte AB sisteminde oluşturulan yeni dinamiklerin Birliğin dünya siyasetindeki rolüne etkisi, dönüşen AB’nin geleceği ve AB’ye komşu bölgelerde meydana gelen gelişmelerin ana gündem maddelerini oluşturduğu toplantıya Türkiye Dışişleri Bakanı’nın da katılması manidar olarak değerlendirilebilir.

Bültenimizde geniş yer verdiğimiz Stefan Füle’nin ilk Türkiye ziyareti ve basında yer aldığı şekliyle “Roman Açılımı” geçtiğimiz hafta gündemi meşgul eden diğer konulardı.  Başbakan Erdoğan toplumun farklı kesimleriyle sürdürdüğü toplantılar çerçevesinde 14 Mart Pazar günü İstanbul Zeytinburnu'ndaki Abdi İpekçi Kapalı Spor Salonu'nda "Roman Çalıştayı"na katıldı. Çalıştayda Roman vatandaşların sorunları üzerinde duruldu.

İçinde bulunduğumuz dönemdeki yoğun gündemin AB’ye üyelik ve müzakere sürecini hiçbir zaman ikinci plana atmamasını ümit ediyoruz ve herkese iyi haftalar diliyoruz.