İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 MART 2010

BAŞBAKAN ERDOĞAN İNGİLTERE’DE TEMASLARDA BULUNDU

Başbakan Erdoğan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown’un daveti üzerine Türkiye-İngiltere İş Forumu’na katılmak için Londra’ya gitti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek de Başbakana bu ziyaretinde eşlik etti.

Erdoğan yaptığı açıklamada İngiltere ile stratejik ortaklıkta anlaşmaya vardıklarını dile getirdi. İki ülke lideri görüşme sırasında Türk-İngiliz ilişkileri, Türkiye’nin AB’ye katılım süreci, Kıbrıs, Irak, İran ve Afganistan konularını ele aldı. Terörle mücadele konusuna da değinen Brown, bu konuda Türkiye’nin yanında yer alacaklarını belirtti.

Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında Türk medyasının Ermenistan üzerine sorduğu soruya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  “gerekirse Türkiye’deki 100 bin Ermeni göçmenin sınır dışı edilebileceği”ni söylemesi büyük etki yarattı. Yerli yabancı tüm basın bu açıklamaya yer verdi. Brown-Erdoğan görüşmesinin esas önemi ve içeriği ikinci planda kaldı.

Erdoğan İngiltere ziyareti sırasında aynı zamanda Türkiye-İngiltere ticari ilişkilerinin arttırılması amacıyla bir dizi görüşmede bulundu.