İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 MART 2010

AHMET DAVUTOĞLU LAPLAND’DAKİ AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI’NA KATILDI

Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb’ın evsahipliğini yaptığı Lapland Dışişleri Bakanları Toplantısı 12–14 Mart tarihlerinde düzenlendi. Gayriresmî gerçekleştirilen toplantıya Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton katıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu toplantıda, AB üyesi olmayan tek ülke temsilcisi olarak yer aldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda ele alınacağı bildirilen başlıca hususlar; çok kutuplu yönde küreselleşen dünyada AB’nin konumu, Lizbon Antlaşması ile birlikte AB sisteminde oluşturulan yeni dinamiklerin Birliğin dünya siyasetindeki rolüne etkisi, dönüşen AB’nin geleceği ve AB’ye komşu bölgelerde meydana gelen gelişmelerdi. Toplantıda AB’nin küresel güç haline gelmesinde Türkiye’nin üyeliğinin gerekliliğini aktarma fırsatı bulan Davutoğlu, toplantı dışında ikili görüşmelerde de bulundu. Ermeni Tasarısı’nın 11 Mart tarihinde İsveç Parlamentosu’nda 131’e karşı 130 oy ile kabul edilmesinden 1 gün sonra Lapland’da bir araya gelen Davutoğlu ve Bildt basın mensuplarının sorularını yanıtlarken ortak mesajlar verdi.

1915 yılında Ermeniler, Süryaniler, Asurîler, Keldaniler ve Pontuslu Rumlardan oluşan büyük bir Hıristiyan nüfusun soykırıma uğradığını kabul eden İsveç Parlamentosu’na tepki olarak Başbakan Erdoğan’ın İsveç ziyaretini iptal etmesi ve İsveç Büyükelçisi Zergün Korutürk’ün istişareler için Ankara’ya geri çağrılması iki ülke arasındaki ilişkilerin iyice gerilmesine neden olmuştu. Bu sıcak konuda Bildt ile özel bir görüşme yapan Davutoğlu, bu kararın Türkiye’yi iki açıdan üzdüğünü belirterek; birincisinin “prensip olarak bu tür tarihi konuların yeterli tarihi bilgiye sahip olmayan parlamenterler tarafından değerlendirilmemesi gerektiğini düşündüklerini” ve ikinci olarak “iki ülke arasında bir nevi stratejik ortaklık bulunduğunu ve mükemmel seyreden ilişkilerin bu kararla zedelenebileceğini” ifade etti. AB ülkeleri içinde Türkiye’nin üyeliğini tüm siyasi partilerinin desteklediği tek ülke olan İsveç Dışişleri Bakanı Bildt “Parlamentodaki oylamadan dolayı üzgünüz; ama bu bir tavsiyedir. Hükümet uygulamaya koymayacak” şeklinde açıklama yaparak ilişkilerin en kısa sürede iyileşmesini ümit ettiklerini ve Türkiye’nin üyeliğini desteklemeye devam edeceklerini belirtti.