İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 MART 2010

FRANSA’DA YEREL SEÇİMLERİN İLK TURU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Fransa’da 4’ü deniz aşırı olmak üzere toplam 26 bölgenin yönetimini belirleyecek olan bölgesel seçimlerin ilk turu 14 Mart Pazar günü yapıldı. Oy kullanmayanların oranının yüzde 53’e çıktığı seçimlerde en fazla oyu yüzde 29,5 ile Sosyalistler alırken, iktidar partisi olan UMP (Halk Hareketi Birliği - Union pour un Mouvement Populaire) yüzde 26,7 oy alarak ikinci oldu. Çevreci Avrupa Ekoloji Hareketi oyların yüzde 13,3’ünü, aşırı sağ parti Milliyetçi Cephe (Front National) ise oyların yüzde 12’sini aldı.

Bölgesel seçimlerin ilk tur sonuçları Nicolas Sarkozy’nin partisi (UMP) için tam bir yenilgi oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ilk turun sonuçlanmasının ardından yaptığı açıklamada seçimlere katılım oranının düşük olması nedeniyle bu sonuçlardan ülke genelini kapsayan bir sonuç çıkarılamayacağını söyleyerek iyimser tavrını ortaya koydu.

Sosyalist Parti lideri Martine Aubry seçim sonuçlarını şimdiden bir zafer olarak değerlendirmenin yanlış olacağını belirterek, önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan ikinci tur için güçlü koalisyon listeleri hazırlamak istediğini dile getirdi. 22 Mart’ta gerçekleşecek olan ikinci tur için sol partiler üç bölge dışında Fransa genelinde işbirliği yapma kararı aldıklarını açıkladı.

Siyasi gözlemciler 2012 yılında gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde ulusal çapta yapılan bu son seçimin Sarkozy’nin politikalarına yönelik “güven oylamasına” dönüşebileceği fikrinde birleşiyorlar.