İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 OCAK 2014

Fransa ve Almanya tarım bakanları bir araya geldi

Fransa Tarım Bakanı Stéphane Le Foll ile Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Hans-Peter Friedrich 7 Ocak 2014 tarihinde Paris’te bir araya geldi. Bu ziyaretin Almanya’da koalisyon hükümetinin kurulmasının ardından bu seviyede gerçekleşen ilk görüşme olduğu belirtildi.

Fransız Bakan, Alman Bakan Friedrich’in bu ilk yurtdışı seyahatinin iki ülke ilişkileri ve tarımsal konulardaki işbirliği gücünün önemini gösterdiğini ifade etti. Le Foll ayrıca, görüşmede tarımsal ve çevresel zorunlulukların bir arada ele alındığını vurgularken, iki ülke arasında tarımsal ekoloji çalışma grubu oluşturulmasına karar verildiğini belirtti.

Bakanlar Ortak Tarım Politikası’nın (OTP) uygulanmasında yer alan mevcut seçenekler arasında yer alan benzer konular üzerinde anlaştılar. Fransa ve Almanya’nın özellikle aile işletmeciliğinin desteklenmesi konusunda ortak hassasiyet gösterdikleri ve ilk etapta ödemeleri yeniden bölüştürülecek araziler üzerinde anlaşmaya vardıkları belirtildi. Bununla birlikte OTP ödemelerinde doğrudan ödeme ve piyasa harcamaları bölümünden (ilk sütun) kırsal kalkınma bölümüne (ikinci sütun) aktarma seçeneğini kullanma konusunda karar aldılar.

Tarımın toplum içindeki önemi ve tüketici beklentilerinin diğer konu başlıklarını oluşturduğu toplantıda, iki bakan özellikle tüketicilere ürünlerin menşei hakkında en iyi şekilde bilgi sağlanması konusunda hemfikir olduklarını belirtirlerken, AB ile ABD arasında yürütülen serbest ticaret anlaşması müzakerelerinde tarıma özel önem verilmesi gerektiğini vurguladılar. Fransa Tarım Bakanı Le Foll’ün 17-18 Ocak tarihlerinde Almanya’ya bir ziyarette bulunması bekleniyor.