İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 OCAK 2014

YOLSUZLUK OPERASYONU İLE İLGİLİ AB VE AB BAKANI`NDAN AÇIKLAMALAR

Avrupa Komisyonu’nun Koordinatör Sözcüsü Olivier Bailly, Türkiye’de süren yolsuzluk operasyonu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’deki gelişmelerin kaygıyla izlendiğini ve soruşturmaların bağımsızlığı ve adalet sisteminin güvenilirliği konularında rahatsızlık duyulduğunu belirtti. Avrupa Komisyonu’nun, polis ve savcıların görevden alınmasından endişe duyduğunu belirten Bailly, bu gelişmelerin devam eden soruşturmaları ve yargı mensupları ile polisin bu konuları bağımsız olarak soruşturma yetisini zayıflatabileceği uyarısında bulundu. Bailly, Türkiye’nin yolsuzluk iddiaları ile ilgili olarak şeffaf ve tarafsız bir soruşturmanın güvence altına alınması için gerekli tüm önlemlerin alınması çağrısında bulundu ve bir AB adayı olarak Türkiye’nin hukukun üstünlüğü başta olmak üzere AB katılım kriterlerine saygı gösterme taahhüdünü hatırlattı.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yetkilerini azaltmaya yönelik öneriyi, “Türkiye’de yargının bağımsızlığı açısından ciddi bir gerileme” olarak değerlendirdi.

AB’den gelen mesajlar üzerine, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu bir açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu şunları kaydetti: Türkiye’nin AB müktesebatından kaynaklanan yükümlülüklerine ve hukukun üstünlüğü ilkesine samimiyetle bağlı olduğundan kimse endişe etmesin. Devam eden hukuki süreçlerle ilgili medya üzerinden tek taraflı ve aceleci açıklamalar yapmamaya özen göstermek hukuka saygının gereğidir.”

Avrupa Parlamentosu’nda Raportör Ria Oomen Ruijten tarafından hazırlanan 2013 Türkiye İlerleme Raporu hakkındaki rapor taslağına da yolsuzluk soruşturması ile ilgili gelişmelerin, özellikle yargının bağımsızlığı ve soruşturmaların şeffaf ve tarafsız olması ilkeleri çerçevesinde, yansıtılacağına dair haberler medyada yer aldı. Bunun yanında, son günlerde yolsuzluk soruşturması ile ilgili gelişmeler karşısında, Avrupa Parlamentosu üyesi olan, Avrupa Halkları Partisi üyesi ve Dış İlişikler Komisyonu Başkanı Elmar Brok ve Avrupa için Liberal ve Demokratlar İttifakı Grubu Başkan Yardımcısı, Dış İlişkiler Komisyonu üyesi ve AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu yedek üyesi Alexander Graf Lambsdorff’un yaptığı açıklamalar Alman ‘Die Welt’ gazetesinde yer aldı. İki Alman parlamenter Türkiye’nin AB kriterlerinden uzak olduğu yönünde eleştirel açıklamalarda bulundu. (AB Haber, Agence Europe)