İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 OCAK 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

2014 yılının ilk haftasında Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’nin gündemini AB Bakanlığı tarafından 3 0cak 2014 tarihinde yayımlanan ve 2013 yılını kapsayan İlerleme Raporu ile AB yetkilileri tarafından Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmelere ilişkin yapılan açıklamaların yankıları oluşturdu.

Devamını Oku

2013 YILINDA TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE İLERLEME SAĞLANDI

AB Bakanlığı tarafından 3 0cak 2014 tarihinde yayımlanan ve 2013 yılını kapsayan İlerleme Raporu, Türkiye-AB ilişkilerinde geçen yıl elde edilen önemli kazanımlara işaret ediyor. Yeni AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, raporla ilgili yaptığı açıklamada “raporun dikkatli incelenmesi halinde tüm sorunlara karşın müzakere sürecinin Türkiye’ye büyük kazanımlar sağladığına” işaret etti.

Devamını Oku

BAŞBAKAN YARDIMCISI ALİ BABACAN`IN GÜNDEME İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERİ

Türkiye’de son günlerde yaşanan siyasi gelişmelerin ekonomi üzerindeki etkilerini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye ekonomisinin orta ve uzun vadede karşı karşıya olduğu en önemli konunun “hukukun üstünlüğü” olduğunu belirtti.

Devamını Oku

YOLSUZLUK OPERASYONU İLE İLGİLİ AB VE AB BAKANI`NDAN AÇIKLAMALAR

Avrupa Komisyonu’nun Koordinatör Sözcüsü Olivier Bailly, Türkiye’de süren yolsuzluk operasyonu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’deki gelişmelerin kaygıyla izlendiğini ve soruşturmaların bağımsızlığı ve adalet sisteminin güvenilirliği konularında rahatsızlık duyulduğunu belirtti.

Devamını Oku

ERASMUS+ PROGRAMI FAALİYETE GEÇTİ

AB’nin eğitim ve gençlik programlarını tek çatı altında toplayan Erasmus+ Programı, 1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla faaliyete geçti. Böylece, 2007-2013 mali döneminde Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik programları kapsamındaki programlar, Eramus+ Programı çatısı altında birleşmiş oldu.

Devamını Oku