İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 MART 2010

İSPANYA DÖNEM BAŞKANLIĞI HIRVATİSTAN’IN KATILIM MÜZAKERELERİ SÜRECİNDE KAYDETTİĞİ İLERLEMEDEN MEMNUNİYET DUYDUĞUNU AÇIKLADI

23 Mart 2010 tarihinde düzenlenen AB-Hırvatistan İstikrar ve Ortaklık Konseyi toplantısında Avrupa Komisyonu ve AB Dönem Başkanlığı Hırvatistan’ın katılım müzakereleri sürecinde kaydettikleri ilerlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını açıkladılar. Bunun yanında Hırvatistan’ın katılım müzakerelerinde son aşamaya gelmiş olmasına rağmen aşılması gereken önemli sorunların da olduğu vurgulandı. Dönem Başkanlığını temsil eden İspanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Angel Lossada 35 başlıktan 30’unun açıldığını, 17 tanesinin geçici olarak kapatıldığını hatırlatarak geriye kalan 5 başlığın İspanya Dönem Başkanlığı sırasında açılabileceğini söyledi. Hırvatistan’ın temsilcisi Dışişleri Bakanı Gordan Jandrokovic, ülkesinin AB üyeliği için geriye kalan diğer yükümlülükleri yerine getirmeye hazır olduğunu açıkladı. Jandrokovic ayrıca Hırvatistan’ın Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi ile işbirliği içerisinde çalışmaya kararlı olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ise Hırvatistan’ın kamu idaresi ve yargı sistemi reformu, yolsuzluk ve organize suçlarla mücadele, azınlıkların korunması, savaş suçları kararları ve ekonomik reform konularında ilerleme kaydetmesi gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıda, Slovenya Anayasa Mahkemesi’nin geçen yıl Eylül ayında taraflar arasında varılan sınır uyuşmazlığının çözümüne yönelik anlaşmaya ilişkin aldığı karar memnuniyetle karşılandı. Bir sonraki adım anlaşmanın Slovenya Parlamentosu tarafından onaylanması olacak.

Hırvatistan’ın müzakere süreci http://www.eu-pregovori.hr/default.asp?jezik=2 sayfasından takip edilebilir.