İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 MART 2010

AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTLERİ GİRİŞİMİNİN 25. YILI KUTLANDI

Avrupa Komisyonu, “Avrupa Kültür Başkentleri” girişiminin 25. yıldönümünü Brüksel’de düzenlediği, 400’ün üzerinde devlet adamı ve kültürel operatörün davetli olduğu büyük bir konferans ve sergiyle kutladı. Açılış, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Avrupa Komisyonu’nun Kültürden Sorumlu Üyesi Androulla Vassiliou ve Avrupa Parlamentosu Eğitim ve Kültür Komitesi Üyesi Doris Pack’in katılımıyla 23 Mart’ta gerçekleştirildi. 25 Mart’a kadar süren etkinlikte 1985 yılında Atina’nın ilk Avrupa Kültür Başkenti olmasından bugüne bu unvanı taşıyan 40 Avrupa şehrinin temsilcileri de yer aldı. Konferansta Avrupa Kültür Başkentleri projesinin 1985’ten beri birlik ve bütünleşmeye olan olumlu etkisinin önemi üzerinde duruldu ve tecrübeler paylaşıldı.

Bu girişimin arka planında 1985 yılında Yunanistan Kültür Bakanı olan Melina Mercouri ve Fransız meslektaşı Jack Lang var. İkilinin başlattığı uygulamaya göre 1985’ten 2004’e kadar Avrupa Kültür Başkentleri yalnızca ulusal hükümetler tarafından tayin ediliyordu. Uygulama, 1999 yılında eklenen yeni kriterler ve seçim prosedürleriyle birlikte bir Avrupa Birliği girişimine dönüştü. Etkinliğe ev sahipliği yapacak üye ülkeler kronolojik olarak listelendi. Proje aynı yıl içerisinde 8 ülkenin ev sahipliği yapabileceği boyuta ulaşmış oldu.

Avrupa Kültür Başkentleri projesi için ayrılan bütçe 25 yıl içinde 6 milyon Avro’dan 100 milyon Avro’ya yükseldi. Devletten ve yerel yapılardan gelen kamu fonları, AB Yapısal Fonları ve Komisyon’un Kültür Programı ile yaptığı katkı bu girişimin başlıca kaynaklarını oluşturuyor. Turizme, yeni iş olanaklarının ortaya çıkmasına, Avrupa toplumları arasında sosyal birlikteliğin sağlanmasına yaptığı büyük katkılar sebebiyle Avrupa’nın en tanınan kültürel aktivitelerinden biri haline gelen projenin 2010 yılı ev sahipleri Essen (Almanya), Pécs (Macaristan) ve İstanbul.