İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 MART 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta Avrupa Birliği nezdinde gerçekleşen en önemli olay 25–26 Mart tarihlerinde AB Konseyi Bahar Zirvesi’nin yapılması olurken, Türkiye’de, gündemde büyük tartışmalara yol açan konu Anayasa Değişikliği Paketi oldu.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ KONSEYİ BAHAR ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

AB Konseyi Bahar Zirvesi 25–26 Mart 2010 tarihlerinde Brüksel’de yapıldı. Zirve’nin gündeminde Yunanistan’a yapılacak yardım, Avrupa 2020 stratejisi ve iklim değişikliği vardı.

Devamını Oku

FRANSA’DA YEREL SEÇİMLERİN İKİNCİ TURU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Fransa’da, dördü deniz aşırı olmak üzere toplam 26 bölgenin yönetimini belirleyecek olan bölgesel seçimlerin ilk turu 14 Mart’ta gerçekleştirilmiş ve bu turda sosyalistler en çok oyu alırken iktidar partisi olan UMP (Halk Hareketi Birliği - Union pour un Mouvement Populaire) ikinci sırayı almıştı.

Devamını Oku

İSPANYA DÖNEM BAŞKANLIĞI HIRVATİSTAN’IN KATILIM MÜZAKERELERİ SÜRECİNDE KAYDETTİĞİ İLERLEMEDEN MEMNUNİYET DUYDUĞUNU AÇIKLADI

23 Mart 2010 tarihinde düzenlenen AB-Hırvatistan İstikrar ve Ortaklık Konseyi toplantısında Avrupa Komisyonu ve AB Dönem Başkanlığı Hırvatistan’ın katılım müzakereleri sürecinde kaydettikleri ilerlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını açıkladılar.

Devamını Oku

İKİNCİ AVRUPA TÜKETİCİ ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İkinci Avrupa Tüketici Zirvesi, 18–19 Mart 2010 tarihlerinde “Hizmetler: Erişim, tercih hakkı ve doğruluk” sloganıyla Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU NABUCCO PROJESİ’NİN UYGULAMA TAKVİMİNİN GEÇERLİLİĞİNİ KORUDUĞUNU AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, Nabucco Projesi’nin inşasına daha önce öngörüldüğü gibi 2011 yılında başlanacağını, boru hattının Türkiye-Avusturya arasındaki kısmının 2014 yılında işler hale geleceğini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BEŞ ÜYE DEVLET ALEYHİNE İHLAL TAKİBATINA İLİŞKİN YENİ ÖNLEMLER ALMAYA KARAR VERDİ

Avrupa Komisyonu, 18 Mart tarihinde, Kamu Alımları yönergesine uyum sağlamadıkları için AB’nin beş üye devleti (İspanya, Macaristan, Almanya, Avusturya ve Portekiz) aleyhine ihlal takibatına ilişkin yeni önlemler almaya kararı verdi.

Devamını Oku

AVRUPA STANDARDİZASYON SİSTEMİ GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Avrupa Komisyonu İşletme ve Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından 23 Mart 2010 tarihinde, Avrupa Standardizasyon Sistemi hakkında paydaşları kapsayan bir kamuoyu yoklaması başlatıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU FARKLI UYRUKLU ÇİFTLERİN BOŞANMALARINDA UYGULANACAK HUKUKLA İLGİLİ YENİ KURALLAR GETİRİYOR

AB’de farklı uyruklu (AB üyesi olan veya olmayan ülkelerden) çiftlerin boşanmalarında hukuki prosedürü kolaylaştıran yeni Tüzük Taslağı 24 Mart 2010 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Adalet ve Temel Haklardan Sorumlu Üyesi Viviane Reding tarafından açıklandı.

Devamını Oku

AB UZUN SÜRELİ VİZEYE SAHİP KİŞİLERİN DOLAŞIMINI KOLAYLAŞTIRIYOR

Avrupa Birliği Konseyi 22 Mart’ta AB vatandaşı olmayanların Shengen Alanı’nda uzun süreli dolaşımını kolaylaştırmaya yönelik tüzüğü onayladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AVRO ALANI İÇİNDE TÜM AVRO BANKNOTLARININ VE BOZUK PARALARININ KABUL EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ HATIRLATTI

Avrupa Komisyonu, 22 Mart 2010 tarihinde açıkladığı bir tavsiye kararı ile 16 AB üye ülkesinin dâhil olduğu Avro Alanı’ndaki tüm mağazaların nakit alışverişlerde yüksek değerli banknotları kabul etmesi gerektiğini ve nakit kullanan müşterilerden ekstra komisyon alınmaması gerektiğini hatırlattı.

Devamını Oku

DÜNYA SU GÜNÜ KUTLANDI

Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen ve bu yılki teması “sağlıklı bir dünya için temiz su” olarak belirlenen Dünya Su Günü 22 Mart’ta kutlandı.

Devamını Oku

AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTLERİ GİRİŞİMİNİN 25. YILI KUTLANDI

Avrupa Komisyonu, “Avrupa Kültür Başkentleri” girişiminin 25. yıldönümünü Brüksel’de düzenlediği, 400’ün üzerinde devlet adamı ve kültürel operatörün davetli olduğu büyük bir konferans ve sergiyle kutladı.

Devamını Oku

SİGORTACILIK SEKTÖRÜNDE YENİ GRUP MUAFİYETİ TÜZÜĞÜ KABUL EDİLDİ

Avrupa Komisyonu 24 Mart 2010 tarihinde sigortacılık sektöründeki bazı anlaşma ve uygulamaları AB rekabet kurallarından muaf tutan yeni grup muafiyeti tüzüğünü kabul etti.

Devamını Oku