İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 MART-4 NİSAN 2010

KKTC’DEKİ SEÇİMLER ÖNCESİNDE KIBRISLI LİDERLER SON KEZ BİR ARAYA GELDİ

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında yürütülen müzakerelerde 71. görüşme 30 Mart 2010 tarihinde yapıldı. Söz konusu görüşmede liderler, KKTC’de 18 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde son kez bir araya geldiler. Toplantı sonrasında liderler, açıkladıkları ortak bildiride, Kıbrıs sorununa mümkün olan en kısa zamanda çözüm bulmayı amaçladıklarını ve bu doğrultuda BM Genel Sekreteri’ne, kendilerine sağladığı destekten ötürü minnettar olduklarını vurguladılar. Müzakere yürüttükleri başlıklardan “Yönetim ve Güç Paylaşımı”, “AB Konuları” ve “Ekonomi”de kaydedilen önemli ilerlemenin kapsamlı çözüme ulaşılması yolunda cesaret verici olduğunun da üzerinde duruldu. Aynı zamanda, görüşmelerin bütüncül yaklaşım içerisinde yürütüldüğü ve “her konuda anlaşılmadıkça hiçbir konuda anlaşılmamıştır” ilkesine bağlı olunduğunun altı çizildi. Sonuç olarak, liderler, Kıbrıs sorununa çözüm getirebilmek için anlaşmazlıkları aşacaklarına inandıklarını ifade ettiler.

BM Genel Sekreteri sözcüsü tarafından Genel Sekreter adına yapılan açıklamada, ortak bildirinin, liderlerin çözüme olan bağlılıklarını her zamankinden daha fazla gösterdiği belirtildi. Her iki liderin de Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için gerekli cesaret ve öngörüye sahip olduğunun ifade edildiği açıklamada, kapsamlı çözüme yönelik çalışma ve çabaların sürdürülmesi çağrısında bulunuldu. Kıbrıslı Türk ve Rumların yasal hak ve çıkarlarını gözetecek bir çözümün istikrar, barış ve refah açısından büyük önem taşıdığı yinelendi. Son olarak, BM’nin barış görüşmelerini desteklediğinin altı çizildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından yapılan açıklamada, liderler tarafından yayımlanan ortak bildirinin, çözüme olan bağlılıklarının bir göstergesi olarak algılanması gerektiği ve çözümün birkaç ay içerisinde erişilebilir bir düzeyde olduğu ifade edildi. Komisyon Başkanı, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik gerekli her türlü desteği sağlamaya istekli olduklarını da yineledi.

Bilindiği gibi, KKTC’de cumhurbaşkanlığı seçimleri 18 Nisan’da yapılacak ve Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Derviş Eroğlu ve Lefkoşa Bağımsız Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu yarışacak.