İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 MART-4 NİSAN 2010

“HAVACILIK ALANINDA YATAY ANLAŞMA” TÜRKİYE İLE AVRUPA KOMİSYONU ARASINDA PARAFE EDİLDİ

Türkiye ile Avrupa Komisyonu arasında, 25 Mart 2010 tarihinde, Birliğe üye ülkeler ve Türkiye arasındaki iki taraflı havacılık hizmeti anlaşmalarındaki ulusal kısıtlamaları kaldıran sivil havacılık anlaşması parafe edildi. Bu anlaşma, AB’ye üye ülkelerin havayolu şirketlerine, seyrüsefer haklarının uygun olduğu durumlarda, AB ülkeleri ve Türkiye arasında uçuş gerçekleştirme imkânı sağlayacak.

Yatay (horizontal) anlaşma olarak adlandırılan söz konusu havacılık anlaşması Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki mevcut iki taraflı anlaşmaların yerini almayacak, bununla birlikte bu anlaşmaların AB mevzuatı ile uyumlu hale gelmesini sağlayacak. Bugün, bu şekilde 42 yatay anlaşma bulunuyor. Şimdiye kadar, milli esasa dayanan düzenlemelerin AB havayolu ilkeleriyle değiştirilmesi için 800’den fazla iki taraflı hava hizmeti anlaşması Avrupa Komisyonu ve AB üye devletleri tarafından tadil edildi.

Müzakere süreci 7 senedir devam eden bu anlaşmanın, önümüzdeki birkaç ay içinde, İspanya Dönem Başkanlığı sonra ermeden imzalanması bekleniyor. Türkiye, anlaşmayı bir üçüncü ülke statüsünde değil tam üyelik yolunda müzakere sürecini yürüten bir aday ülke statüsünde imzalayacak. Bu anlaşma, AB ülkeleriyle iki taraflı havacılık anlaşmalarının yenilenmesini kolaylaştıracak.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, anlaşmanın, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında sivil havacılık alanında daha ileri düzeyde bir işbirliğinin yolunu açacağı belirtiliyor. Ayrıca bu anlaşmanın, Türkiye’nin Tek Avrupa Hava Sahası girişimine entegrasyonunu kolaylaştırması bekleniyor.