İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 MART-4 NİSAN 2010

AVRUPA KOMİSYONU YENİ AB ORGANİK LOGOSU’NU ONAYLADI

Organik ürünler için yeni bir logo tasarlanması amacıyla geçtiğimiz yıl AB tarafından açılan logo yarışmasında birinci olan ve “avro yaprağı” olarak adlandırılan logo Avrupa Komisyonu tarafından, AB Resmi Gazetesi’nde 31 Mart 2010 Çarşamba günü 271/2010 numarayla yayınlanan yeni tüzükle birlikte yürürlüğe girdi. 1 Haziran 2010 itibariyle kullanımı zorunlu olan yeni AB Organik Logosu, AB normlarına uygun organik üretimin tescil edilmesi anlamına geliyor.

Organik ürünlerin teşhis edilmesi için yeni AB Organik Logosu’nun yanı sıra standart hale getirilen barkot ve üründe kullanılan hammaddelerin nerede üretildiğine dair bir işaret kullanılacak. Yeni AB Organik Logosu aynı zamanda var olan ulusal ve hususi işaretlerle birlikte de kullanılabilecek.

1 Ocak 2009 tarihinden itibaren yürürlükte olan organik ürünlerle ilgili yeni tüzük, organik ürünler için ortak standartlar getirmişti. Yeni logo ile birlikte organik ürünlerle ilgili tüketici güvenini artırmak ve AB organik tarım ve üretim sektörünü geliştirmek amaçlanmakta.

Yeni logonun kullanımı konusunda detaylı kılavuz yakın bir zaman içerisinde www.organic-farming.eu adresinde yayımlanacak. Aynı siteden AB’nin organik tarım ile ilgili uygulamalarına da ulaşılabilir.