İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 MART-4 NİSAN 2010

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftanın şüphesiz en önemli gelişmesi Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret oldu.

Devamını Oku

KKTC’DEKİ SEÇİMLER ÖNCESİNDE KIBRISLI LİDERLER SON KEZ BİR ARAYA GELDİ

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında yürütülen müzakerelerde 71. görüşme 30 Mart 2010 tarihinde yapıldı.

Devamını Oku

“HAVACILIK ALANINDA YATAY ANLAŞMA” TÜRKİYE İLE AVRUPA KOMİSYONU ARASINDA PARAFE EDİLDİ

Türkiye ile Avrupa Komisyonu arasında, 25 Mart 2010 tarihinde, Birliğe üye ülkeler ve Türkiye arasındaki iki taraflı havacılık hizmeti anlaşmalarındaki ulusal kısıtlamaları kaldıran sivil havacılık anlaşması parafe edildi.

Devamını Oku

YENİ AB VİZE KODU, 5 NİSAN 2010 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi tarafından Haziran 2009 tarihinde kabul edilen AB Vize Kodu (“EU Visa Code”), 5 Nisan 2010 tarihinden itibariyle yürürlüğe girdi.

Devamını Oku

AVRO ALANI’NA İLİŞKİN ÇEYREK DÖNEM RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu’nun Avro Alanı’na ilişkin çeyrek dönem ekonomik raporu 31 Mart’ta yayımlandı.

Devamını Oku

UYUM POLİTİKASI’NA İLİŞKİN İLK STRATEJİK RAPOR AÇIKLANDI

Uyum Politikası’na ilişkin ilk stratejik rapor 31 Mart 2010 tarihinde Bölgesel Politika’dan sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Johannes Hahn ve İstihdam, Sosyal İşler ve Uyum’dan sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi László Andor tarafından basına açıklandı.

Devamını Oku

AB’DE ÖTV’YE İLİŞKİN EMCS ELEKTRONİK SİSTEMİ 1 NİSAN’DAN İTİBAREN BAŞLAYACAK

AB’de ÖTV’ye tabi ürünlerle (alkol, tütün, enerji ürünleri ) ilgili, Elektronik ÖTV Hareketleri ve Kontrolüne İlişkin (EMCS) Sistemin uygulanmasına 1 Nisan’dan itibaren başlanacak.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU YENİ AB ORGANİK LOGOSU’NU ONAYLADI

Organik ürünler için yeni bir logo tasarlanması amacıyla geçtiğimiz yıl AB tarafından açılan logo yarışmasında birinci olan ve “avro yaprağı” olarak adlandırılan logo Avrupa Komisyonu tarafından, AB Resmi Gazetesi’nde 31 Mart 2010 Çarşamba günü 271/2010 numarayla yayınlanan yeni tüzükle birlikte yürürlüğe girdi.

Devamını Oku

ORTAK TARIM POLİTİKASI HAKKINDA YAPILAN KAMUOYU ARAŞTIRMASININ SONUÇLARI KAMUOYUNA SUNULDU

13 Kasım – 9 Aralık 2009 tarihleri arasında Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü adına TNS Opinion kamuoyu araştırma firması tarafından yapılan AB Ortak Tarım Politikası hakkındaki kamuoyu araştırması, AB kamuoyunda AB tarım bütçesinin artması yönünde bir tercih olduğunu ortaya koydu.

Devamını Oku

AVRUPA GIDA GÜVENLİĞİ OTORİTESİ ARAŞTIRMASINDA KULLANDIĞI NUMUNELERİN YÜZDE 8’İNDE MAKSİMUM DİOKSİN SEVİYESİNİN AŞILDIĞI BELİRTİLDİ

Genellikle çöplerin yakılması ve orman yangınları gibi yanma olayları sonucunda oluşan ve doğaya salınan dioksin ve dioksin benzeri poliklorinatlı bifenillerin (PCB) gıda ve yemlerdeki seviyeleri hakkında Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA’nın yaptığı araştırmanın sonuçları 31 Mart 2010 çarşamba günü kamuoyuna sunuldu.

Devamını Oku

İLKBAHAR 2010 TÜKETİCİ PAZARLARI ÇETELESİ AÇIKLANDI

29 Mart 2010 tarihinde, Avrupa Komisyonu tarafından 2010 yılından itibaren yılda iki kere çıkarılması planlanan “Tüketici Pazarları Çetelesi”nin ilkbahar sayısı (üçüncüsü) yayımlandı.

Devamını Oku