İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 NİSAN 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Türkiye – AB ilişkileri açısından araya giren Paskalya bayramı nedeniyle nispeten yavaş geçen bir haftayı geride bırakmaya hazırlanırken Rusya’dan gelen uçak kazası haberiyle sarsıldık. İçinde Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, eşi Maria Kaczynska, Polonya Genelkurmay Başkanı, Polonya Merkez Bankası Başkanı ve birçok üst düzey Polonyalı yetkilinin bulunduğu uçağın 10 Nisan’da Rusya’nın batısında düşmesi AB gündemini sarstı. Tüm dünyada derin üzüntü yaratan bu hazin olaydan dolayı bizler de Polonya halkına taziyelerimizi sunuyoruz.

Öte yandan, geçtiğimiz hafta sadece üzüntü verici gelişmelere sahne olmadı. 8 Nisan tarihinde Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan yeni START Antlaşması sevindirici bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Stratejik nükleer silahların ABD ve Rusya arasında karşılıklı olarak azaltılmasını düzenleyen START I ve START II Antlaşmaları’nın yerini alacak olan yeni START Antlaşması faal haldeki nükleer savaş başlıklarının sayısını 1550 olarak sınırlandırıyor. Her ne kadar mevcut nükleer silahlar insan yaşamını defalarca yok edecek kapasiteye sahip olsa da, yeni START Antlaşması’nın imzalanmasını nükleer silahların gelecekte tamamen ortadan kaldırılması yönünde bir adım olarak değerlendiriyoruz.

Dünya ve AB gündeminde bu gelişmeler yaşanırken Türkiye’de de AB üyelik süreci adına bazı adımlar atılmaya devam ediyor. Reform İzleme Grubu’nun yirminci toplantısı bu kapsamda değerlendirilebilir. Bu konudaki haberimizi bültenimizde bulabilirsiniz.

Bu hafta, bültenimizde yer verdiğimiz haberde ayrıntılarını bulabileceğiniz bir başka önemli gelişme de, geçtiğimiz ay Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen İKV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu’nun Avusturya’da, Avrupa Bilim ve Sanat Akademisi Üyeliğine seçilmesi oldu.

Son olarak, İktisadi Kalkınma Vakfı’nın faaliyetlerinin bazılarından kısaca bahsetmek istiyoruz. Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinin her yönünü erişilebilir biçimde Türkiye kamuoyuna sunmayı görev edinen İKV, hedefi gereği sürekli kendini geliştirmektedir. Bu çerçevede, bilgilendirme faaliyetlerimizi sürekli zenginleştirmeyi ve çeşitlendirmeyi hedefliyoruz. Haftalık İKV Bülteni ve “Hayal Tacirleri: Türkiye – AB ilişkileri” isimli radyo programı faaliyetlerimizin yanında (Açık Radyo 94.9 veya www.acikradyo.com.tr adresinden her perşembe saat 11.00 – 11.30 arası canlı olarak veya http://www.acikradyo.com/default.aspx?_mv=a&aid=25014&cat=946 adresinden podcast olarak takip edilebilir) aylık İKV dergisi de uzun bir aradan sonra yeniden çıkmaya başladı. Dergimizin yüz ellinci sayısının hayırlı olması dileğiyle.