İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 NİSAN 2010

BÜYÜKELÇİ KUNERALP ENERJİ ŞARTI KONFERANSI BAŞKANLIĞI GÖREVİNE SEÇİLDİ

Türkiye’nin Avrupa Birliği nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Kuneralp, 1 Ocak 2007’den bu yana Enerji Şartı Konferansı Başkanlığı görevini yürüten Japon Kawamura’nın görevi bırakmasının ardından, 6 Nisan 2010 tarihi itibariyle oybirliğiyle bu göreve seçildi. Konferans başkanlığı görevi için belirli bir zaman sınırı söz konusu değil; olağan şartlarda konferans başkanı bu görevi bırakıncaya dek sürdürebiliyor.

Bilindiği üzere Enerji Şartı Antlaşması ile Enerji Verimliliği ve İlgili Çevresel Hususlara İlişkin Enerji Şartı Protokolü Aralık 1994’te imzalanmış, Nisan 1998’de yürürlüğe girmişti. Bugüne kadar 52 ülke (Avrupa Birliği dâhil) tarafından imzalanan Enerji Şartı Antlaşması enerjiyle ilgili konularda hukukun üstünlüğünü tesis etmeyi, enerji yatırım ve ticaretindeki riskleri azaltmayı amaçlıyor.

Enerji Şartı Antlaşması uyarınca oluşturulan Enerji Şartı Konferansı, Enerji Şartı sürecinin yönetici ve karar alma organı. Enerji Şartı Antlaşması’na taraf olan tüm ülkeler Konferansın üyeleri ve Enerji Şartı Antlaşması’nın hükümlerinin uygulanmasını gözden geçirmek üzere düzenli olarak toplanıyorlar.

Enerji Şartı ile ilgili daha kapsamlı bilgiye http://www.encharter.org/ adresinden ulaşmak mümkün.