İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 NİSAN 2010

DİMİTRİS DRUÇAS ANKARA’YI ZİYARET ETTİ

Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Druças 8 Nisan 2010 tarihinde Ankara’ya resmi bir ziyarette bulundu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Druças 8 Nisan 2010 tarihinde yaptıkları görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenlediler. Davutoğlu ve Druças son dört aylık periyotta Atina, Londra ve Madrid’de de görüşmeler gerçekleştirmişlerdi.

Basın toplantısında Davutoğlu, bu görüşmenin de öncekilerin bir devamı olduğunu, bu görüşmede iki ülke tarafından kurulması öngörülen “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi”nin adımlarının atıldığını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayının ortalarında Atina’ya resmi bir ziyarette bulunmasının planlandığını açıkladı. Kurulacak Konsey ile iki ülkenin dışişleri bakanlarının, Avrupa işlerinden sorumlu bakanlarının, ekonomi, enerji, çevre, ulaştırma, kültür ve turizm, içişleri ve eğitim bakanlarının bir araya gelerek ilgili konularda istişarede bulunup birlikte hareket etmeleri, bölgede işbirliği halinde olmaları amaçlanıyor.  Başbakan Erdoğan’ın Atina ziyaretinde, kurulması kararlaştırılan konseye ilişkin ikili anlaşmanın imzalanması öngörülüyor.

Davutoğlu, daha önce Atina ile yapılan görüşmelerde, tam ve kapsamlı bir işbirliği yapılması öngörülen konuların ikili ilişkiler, Avrupa Birliği işbirliği, bölgesel işbirliği, Balkanlar, Kafkaslar ve küresel işbirliği, iklim değişikliği olduğunu vurguladı. Davutoğlu, kurulması öngörülen işbirliği ile dışişleri bakanları olarak, yılda en az iki kere buluşmayı, yılda en az bir kez karşılıklı, Başbakanlar düzeyinde Yüksek Konsey toplantısının yapılmasını öngördüklerini açıkladı. Bunun yanında, bütün uluslararası toplantılarda önceden herhangi bir talimata gerek duymadan, dışişleri bakanlarının, cumhurbaşkanlarının ve başbakanlarının her düzeyde bir arada bulunduğundan uluslararası düzeyde toplanmaya karar verdiklerini belirtti. Ayrıca Davutoğlu, genç diplomatların daha erken yaşlarda birbirini tanıyıp dost olabilmelerini sağlamak amacıyla genç diplomatlar için değişim programı uygulamaya başlatacaklarını belirtti.

Basın toplantısında Druças, ikili ilişkilerdeki bazı konular hakkında da bilgi vererek, ekonomik ve ticaret alanında her iki ülke için çalışmalar yapılacağını ve Başbakan Erdoğan'ın bir iş grubu düzenleyeceğini açıkladı. Turizmin işbirliği için önemli bir alan olduğunu, turizm alanında Çinli turistlere teşvik paketi hazırlanması konusunda mutabık kalınarak, Çinli turizm temsilcilerinin ziyaretinin öngörüldüğünü belirtti. Druças, vize konusunda Yunanistan’ın,  kendi inisiyatifini kullanarak, Avrupa Komisyonu’na girişimde bulunarak Türk vatandaşlarına kolaylık sağlanmasına teşvik konusunda inisiyatif alacağını söyledi.