İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 NİSAN 2010

HİNDİSTAN YIL SONUNA KADAR AB İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İMZALAMAYI HEDEFLİYOR

Sosyal ve çevresel standartlar konusundaki endişeler sürse de Hindistan, yıl sonunda AB ile serbest ticaret anlaşması imzalamayı hedefliyor. Hindistan Ticaret Bakanı Anand Sharma, nisan başında Yeni Delhi’de ticaret anlaşmaları üzerine gerçekleştirilen konferansta, 2007 yılından bu yana devam eden AB ile Hindistan arasındaki iki taraflı serbest ticaret anlaşması müzakerelerini bu yıl sonuna kadar tamamlayabileceklerinden emin olduğunu söyledi. Hintli Bakan yaptığı açıklamada, pek çok konu üzerinde müzakerelerin 8 turunun tamamlandığını fakat bu sürecin iki taraflı olduğunu ifade etti. Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Yeni Üyesi Karel De Gucht’un da tartışmalarda yer aldığını sözlerine ekleyen Sharma, söz konusu 2010 tarihinin de Yeni Delhi’de en son gerçekleştirilen Hindistan-AB zirvesinde verildiğini vurguladı. Bakan, iyimser tutumlarını koruduklarını ve AB’nin ve müzakereci yetkililerinin, Hindistan’ın bu girişimini destekleyeceklerini umduğunu belirtti.

Bakan Sharma, Hindistan’ın uluslararası sosyal (özellikle çocuk işçiler konusunda) ve çevresel standartlarla ilgili konularda müzakere etmeyi reddettiğini teyit etti. Sharma bu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu anlaşmayı ticari yatırımlar taahhüt eden bir anlaşma olarak imzalamak istediklerini, başka herhangi bir konuyu tartışmadıklarını ifade etti.

Özellikle Hindistan’daki iş çevreleri, Avrupalıların istediği şekilde serbest ticaret anlaşmalarının sosyal ve çevresel standartlar içermesine yanaşmıyor. Hindistan Ticaret Odaları tarafından yapılan açıklamada, ticaretle sosyal sorunlar arasında bir bağ kurmaya çalışan herhangi bir girişimin serbest ticaret anlaşmalarından alınacak verime zarar vereceğinin altı çizildi. Aynı açıklamada oda temsilcileri, bu sorunların önemsiz olduklarını belirtmek istemediklerini, bu sorunların önem arz ettiğini bununla birlikte bunların uygun alanlarda ele alınması gerektiğini vurguladılar.