İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 NİSAN 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Türkiye – AB ilişkileri açısından araya giren Paskalya bayramı nedeniyle nispeten yavaş geçen bir haftayı geride bırakmaya hazırlanırken Rusya’dan gelen uçak kazası haberiyle sarsıldık.

Devamını Oku

REFORM İZLEME GRUBU’NUN 20. TOPLANTISI KONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Reform İzleme Grubu’nun (RİG) 20. Toplantısı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS), İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İnsan Hakları Başkanlığı’nın üst düzey temsilcilerinin de katılımı ile Konya’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

PROF.DR. HALÛK KABAALİOĞLU AVUSTURYA’DA AVRUPA BİLİM VE SANAT AKADEMİSİ ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Avusturya`da ACADEMIA SCIENTIARUM ET ARTIUM EUROPAEA olarak bilinen Avrupa Bilim ve Sanat Akademisi’nin geçtiğimiz günlerde Salzburg’da gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında İKV Başkanı ve Yeditepe Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu’nun, yaptığı çalışmalar dikkate alınarak AKADEMİ ÜYELİĞİNE seçildiği açıklandı.

Devamını Oku

KUZEY AKIM PROJESİ’NİN İNŞASINA BAŞLANDI

Kuzey Akım Projesi’nin inşası 9 Nisan 2010 tarihinde düzenlenen ve Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Fransa Ticaret Bakanı Anne Marie Idrac, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder’in katıldığı bir törenle başlatıldı.

Devamını Oku

BÜYÜKELÇİ KUNERALP ENERJİ ŞARTI KONFERANSI BAŞKANLIĞI GÖREVİNE SEÇİLDİ

Türkiye’nin Avrupa Birliği nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Kuneralp, 1 Ocak 2007’den bu yana Enerji Şartı Konferansı Başkanlığı görevini yürüten Japon Kawamura’nın görevi bırakmasının ardından, 6 Nisan 2010 tarihi itibariyle oybirliğiyle bu göreve seçildi.

Devamını Oku

AB`DE “VATANDAŞLARIN GİRİŞİMİ” TARTIŞILIYOR

Avrupa Komisyonu tarafından 31 Mart 2010 tarihinde kabul edilen öneri kapsamında “vatandaşların girişimi” düzenlemesine ilişkin çerçeve kurallar belirlendi.

Devamını Oku

DİMİTRİS DRUÇAS ANKARA’YI ZİYARET ETTİ

Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Druças 8 Nisan 2010 tarihinde Ankara’ya resmi bir ziyarette bulundu.

Devamını Oku

HİNDİSTAN YIL SONUNA KADAR AB İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İMZALAMAYI HEDEFLİYOR

Sosyal ve çevresel standartlar konusundaki endişeler sürse de Hindistan, yıl sonunda AB ile serbest ticaret anlaşması imzalamayı hedefliyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU YAPISAL FONLARIN, ROMANLARIN SOSYAL VE EKONOMİK ENTEGRASYONU İÇİN KULLANILMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU

7 Nisan tarihinde Avrupa Komisyonu, Romanların Avrupa toplumlarına sosyal ve ekonomik entegrasyonunda yaşanan sorunları çözmeye yönelik orta vadeli bir programı hedefleyen strateji tebliğini kabul etti (EUROPE Belge No. 2532).

Devamını Oku

EYLÜL 2009’DAN BERİ ÇOK TARAFLI MÜZAKERELERDE SINIRLI İLERLEME KAYDEDİLDİ

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) Ticaret Müzakere Komitesi çerçevesinde 153 üye devletin yönetici memurları 5 gün boyunca ticaret müzakere sürecini değerlendirmek ve görüşmek üzere bir araya geldiler.

Devamını Oku

AB’NİN ÇİN’DEN ÜTÜ MASASI İTHALATINDA UYGULADIĞI ANTİ-DAMPİNG ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN SON GELİŞMELER

Avrupa Konseyi’nin onaylamış olduğu 452/2007 no’lu tüzüğe göre, ütü masası ihraç eden Çin Halk Cumhuriyeti’nin bazı şirketlerine karşı anti-damping vergisi uygulanmasına karar verilmişti.

Devamını Oku