İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 NİSAN 2010

MACARİSTAN SEÇİMLERİNİN İLK TURUNDA ANA MUHALEFET PARTİSİ FIDESZ ÜLKE SEÇİM TARİHİNİN EN YÜKSEK OYUNU ALDI

11 Nisan 2010 tarihinde 8,5 milyon seçmenin yüzde 65’inin katılımıyla ilk turu tamamlanan genel seçimler sonucunda, ana muhalefet partisi, merkez sağ temsilcisi Fidesz (Genç Demokratlar Partisi - Macar Sivil Birliği), oyların yüzde 52,65’ini alarak iktidardaki Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP) karşısında büyük bir zafer kazandı. 2006’da yapılan genel seçimlerde ikinci turun sonunda iki partinin milletvekili dağılımı MSZP için yüzde 49’luk oy oranı ile 210, Fidesz için ise yüzde 42’lik oy oranı ile 175’ti. Bu seçimde, ilk tur sonunda, Fidesz’in milletvekili sayısının 206, MSZP’ninkinin ise 28 olması öngörülüyor.

Geçtiğimiz seçimde iki partinin başa baş gitmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak görülen AB uyum süreci ve bu kapsamda yapılacak fon yardımları, aynı zamanda seçilecek partinin bir sonraki seçimi de garanti altına alması şeklinde yorumlanıyordu. Bu, 2002 seçimleriyle iktidara gelen MSZP için 3 dönemlik bir iktidar anlamına gelecekti. Fakat 2006’da başlayan ekonomik kriz ve ana muhalefet partisinin bu yönde yaptığı propagandalar iktidarın gücünü kaybetmesinde önemli rol oynadı ve bu seçimlerde MSZP’nin ilk turdaki oyları yüzde 49’dan yüzde 19,31’e geriledi. Fidesz’in yanı sıra ilk turun sonunda yükselişe geçen bir diğer parti ise neo-faşist ve çingene karşıtı söylemleriyle bilinen Jobbik Partisi (Daha İyi Bir Macaristan Hareketi). Oylarını yüzde 2,20’den yüzde 16,69’a çıkaran partinin parlamentoya 26 milletvekili ile girmesi öngörülüyor. Ayrıca 2009’da kurulmuş olmasına rağmen oyların yüzde 7,43’ünü alan “Politika Başka Türlü de Olur” (LMP) Partisi seçimlerde sürpriz yapan partilerden biri oldu.

İlk çok partili seçimini 1990’da yapan Macaristan’da seçim barajı yüzde 5 ve parlamentodaki milletvekili sayısı 386. İki aşamalı seçim sisteminin son turu 25 Nisan’da yapılacak fakat MSZP şimdiden yerini Fidesz’e devretmeye hazırlanıyor.