İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 NİSAN 2010

BARSELONA’DA DÜZENLENEN SU KONFERANSI FİLİSTİN ENGELİNE TAKILDI

13 Nisan’da, 43 ülkenin bakanlar düzeyindeki katılımıyla Barselona’da düzenlenen Akdeniz İçin Birlik (UfM) Konferansı başarısızlıkla sonuçlandı. İspanya Ekoloji, Kırsal ve Denizcilik Bakanı Elena Espinosa’nın ortak başkanlığını yürüttüğü konferans, işgal altındaki Filistin topraklarına nasıl hitap edileceği konusunun gündemden düşmemesi nedeniyle su kaynaklarının garanti altına alınmasına yönelik ortak bir stratejik karara varılamamasıyla sonuçlandı. UfM Genel Sekreteri tarafından atanan Ahmad Massadeh tarafların tartışılan konular üzerine yüzde 99 oranında anlaşmış olmalarına rağmen ortak bir karar alınamamasını hayal kırıklığı olarak nitelendirdi.

Türkiye’nin de katıldığı konferansta Avrupa Komisyonu ve Arap Birliği üyelerinin yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşları ve finansal kuruluşlar da bulunuyordu. Konferansta, Ürdün’de düzenlenen 3. Avrupa-Akdeniz Su Konferansı kapsamında belirlenen ortak su kaynaklarının kullanımı konusundaki girişimlerin esas alınması beklenirken, aynı zamanda bölgesel su politikalarının ortak bir politik, metodolojik ve finansal çerçeve altında şekillendirilmesi öngörülüyordu. Konferansın ortak amacı 2025 yılına kadar su kullanımını 2005 yılındaki oranların yüzde 25 aşağısına çekmekti.

İsrail ve Arap Birliği arasında geçen Filistin tartışmalarına taraf olarak katılan Türkiye, Filistin sorununun yanı sıra kullanılan bazı terimlere de karşı çıktı. Ayrıca Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 3 farklı ülkeden geçen Fırat ve Dicle nehirlerinin makul düzeyde/çerçevede kullanımını desteklediklerini fakat su kullanımını kısıtlayan bir anlaşmayı desteklemeyeceklerini belirtti. Aynı zamanda Davutoğlu bu kaynakların kullanımının bir sorun değil bir işbirliği olanağı olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.