İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 NİSAN 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, özellikle hafta sonunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gerçekleşen seçimler gündeme damgasını vurdu.

Devamını Oku

DERVİŞ EROĞLU KKTC’NİN YENİ CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 18 Nisan 2010 tarihinde yapılan seçimler sonucunda ilk turda yüzde 50 barajını aşan Derviş Eroğlu KKTC’nin 3. cumhurbaşkanı oldu.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN NÜKLEER GÜVENLİK ZİRVESİ KAPSAMINDA WASHINGTON’DA TEMASLARDA BULUNDU

12–13 Nisan’da ABD’nin ev sahipliği yaptığı Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde 47 ülkenin devlet başkanları bir araya geldi.

Devamını Oku

MACARİSTAN SEÇİMLERİNİN İLK TURUNDA ANA MUHALEFET PARTİSİ FIDESZ ÜLKE SEÇİM TARİHİNİN EN YÜKSEK OYUNU ALDI

11 Nisan 2010 tarihinde 8,5 milyon seçmenin yüzde 65’inin katılımıyla ilk turu tamamlanan genel seçimler sonucunda, ana muhalefet partisi, merkez sağ temsilcisi Fidesz (Genç Demokratlar Partisi - Macar Sivil Birliği), oyların yüzde 52,65’ini alarak iktidardaki Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP) karşısında büyük bir zafer kazandı.

Devamını Oku

AVRO ALANI EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI YUNANİSTAN’A YARDIM İÇİN OLUŞTURULAN MEKANİZMANIN DETAYLARI ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARDI

25 – 26 Mart’ta gerçekleştirilen AB Zirvesi’nde kararlaştırılan Yunanistan’a yardımın detayları, 11 Nisan’da toplanan AB Ekonomi ve Maliye Bakanları’ndan oluşan Eurogroup tarafından karara bağlandı.

Devamını Oku

AB BÖLGELER KOMİTESİ MAKRO-BÖLGESEL POLİTİKALAR ÜZERİNE YOĞUNLAŞIYOR

Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi’nin (BK) 13 Nisan 2010 tarihinde Brüksel’de düzenlediği konferansta, AB’nin makro-bölgeleri arasındaki farklı problemlerin çözümü için ortak bir bağ kurulması ve bu yeni kavrama ortak çözüm önerileri ile yaklaşılması üzerine tartışıldı.

Devamını Oku

BARSELONA’DA DÜZENLENEN SU KONFERANSI FİLİSTİN ENGELİNE TAKILDI

13 Nisan’da, 43 ülkenin bakanlar düzeyindeki katılımıyla Barselona’da düzenlenen Akdeniz İçin Birlik (UfM) Konferansı başarısızlıkla sonuçlandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ORTAK TARIM POLİTİKASI’NIN GELECEĞİ HAKKINDA HAZİRAN AYINDA BİR KAMUOYU TARTIŞMASI BAŞLATMAYA HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu’nun Tarımdan Sorumlu Üyesi Dacian Ciolo, 12 Nisan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ortak Tarım Politikası (OTP) için gerekli araçların ve bütçenin tartışılması öncesinde, Haziran ayı içerisinde Avrupa genelinde OTP’nin geleceği üzerine bir kamuoyu tartışması başlatılacağını belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU İÇ PAZAR KOMİTESİ TEKSTİL ÜRÜNLERİ İÇİN ZORUNLU ETİKETLEMEYİ GÖRÜŞTÜ

Avrupa Parlamentosu İç Pazar Komitesi (IMCO), Hollandalı parlamenter Toine Manders tarafından tekstil ürünlerinin özelliklerine ve etiketlendirilmesine ilişkin hazırlanan taslak raporu 8 Nisan Perşembe günü onayladı.

Devamını Oku

AB, 2020 YILINA KADAR OKULU BİTİRMEDEN OKULDAN AYRILMA ORANINI DÜŞÜRMEYİ VE YÜKSEK EĞİTİM ORANINI ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

AB Eğitim Bakanları, Madrid şehrinde 13 ve 14 Nisan tarihlerinde, eğitimin AB politikaları ve özellikle “AB 2020 Stratejisi” kapsamında oynayacağı rolü tartışmak üzere gayriresmî bir toplantı düzenlediler.

Devamını Oku

AB İLE ÜÇÜNCÜ ÜLKELER ARASINDA YÜRÜTÜLEN SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİNİN SOSYAL HAYATA ETKİLERİ TARTIŞILIYOR

Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht ile Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Genel Sekreteri John Monks, 13 Nisan tarihinde bir toplantı yaparak AB tarafından yürütülen STA müzakerelerini masaya yatırdılar.

Devamını Oku